Vláda zřejmě odmítne novelu trestního zákoníku navrženou KSČM

- Aktuality autor: red

Koaliční kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) pravděpodobně odmítne návrh KSČM na zavedení beztrestnosti pro osoby, které oznámí korupci. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády zveřejněného na internetu.

Úřad argumentuje tím, že obdobné ustanovení v minulosti už platilo, bylo ovšem kritizováno mezinárodními organizacemi. Beztrestnost by se měla týkat lidí, kteří se setkali s korupcí a oznámili policii veškeré informace včetně toho, kdo je o úplatek požádal, nebo jim ho nabídl. Vztahovat by se měla na osoby, které byly o úplatek požádány, byl jim nabídnut, případně ho nabídly samy.

Snaha o snížení korupce

Komunisté se domnívají, že takové opatření by pomohlo snížit míru korupce v zemi. Ve stanovisku úřadu vlády se však uvádí, že obdobné pravidlo už v minulosti platilo, kvůli nejasnostem však nebylo příliš využíváno. "Navíc byla tato úprava předmětem kritiky orgánů mezinárodních organizací pověřených kontrolou plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv na poli boje proti korupci," uvádí se ve stanovisku.

Návrh by měla bez ohledu na stanovisko vlády projednat i Poslanecká sněmovna. V té má ale vládní koalice většinu. V minulosti zamítla návrh opozice na zavedení institutu korunního svědka. Tento nástroj měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu, byť se na její činnosti podílel. Koalice ale předlohu odmítla s odůvodněním, že chystá vlastní úpravu. Nemá jít o korunního svědka, ale o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ji hodlá předložit na jaře.

Tagy: Vláda novela KSČM

Zdroje: ČTK