Vláda zdaní solární elektrárny. Má to řešit zdražení elektřiny

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Růst cen elektřiny v příštím roce vláda omezí zavedením zvláštní srážkové daně za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren. Vzroste také poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu.

Zdražení elektřiny hodlá vláda kompenzovat i prodejem emisních povolenek. Ve středu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). 

Konkrétní propojení představených opatření mají ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj propočítat do 20. října a dát definitivní podobu příslušné novele zákona. 

Kocourek: Zdražení bude do deseti procent

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) mají schválená opatření snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce do deseti procent. 

Kocourek společně s Nečasem prosazoval zvláštní daň za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren, aby návratnost investic do těchto zařízení vzrostla na 15 let. Nyní činí návratnost investic do solární energie zhruba sedm let. 

Jednání vlády se kvůli řešení cen elektřiny protáhlo proti původnímu plánu o několik hodin. Členové kabinetu se v předchozích dnech při představovaní opatření proti zdražování rozcházeli. 

Nečas: Kalouskův návrh je nerealistický a populistický

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval kompenzovat zdražení elektřiny prodejem emisních povolenek. Nečas v úterý označil tento návrh za nerealistický a populistický. "Je velmi důležité, že do kompenzací zvýšení cen elektřiny byly zapojeny emisní povolenky," řekl Kalousek. 

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkém rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Poslední odhady Energetického regulačního úřadu hovořily o zdražení elektřiny pro domácnosti o asi 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent.

Tagy: Vláda daně elektřina solarni elektrárny

Zdroje: ČTK