Vláda v demisi? Ministr dopravy odvolal šéfy silnic, vodních cest a drážního úřadu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka, šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Skalického a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Novým ředitelem ŘSD se má stát Pavel Kočica, ředitelství vodních cest povede Lubomír Fojtů a Drážní úřad Jiří Hanuš, řekl Žák České televizi.

Vratislav Mynář a Zdeněk Žák

Vratislav Mynář a Zdeněk Žák,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Čermák řekl, že Žák mu neuvedl konkrétní důvody odvolání. Sdělil mu pouze, že chce vyvolat větší tlak na externí sféru, čímž podle něj patrně myslel stavební společnosti pracující na silničních zakázkách. Protože za Čermákovým odvoláním údajně nestálo žádné pochybení, počítá s ním ministr pro jinou pozici na ministerstvu dopravy.

Skalický řekl, že o odvolání ho informoval první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl s tím, že v textu žádný důvod uveden nebyl. Stálo v něm pouze to, že pověření k řízení ŘVC ministr ruší k dnešnímu dni. Rovněž Kodym se o odvolání dozvěděl od prostředníka, sdělil.

Dosud největší personální obměnu prosadil Žák v Českých drahách, které krátce po jeho nástupu opustil management v čele s dlouholetým generálním ředitelem Petrem Žaludou. Ministr v demisi se rovněž netají snahou provést personální změny v další státní organizaci - Správě železniční dopravní cesty a spekuluje se rovněž o možném odvolání ředitele Řízení letového provozu Jana Klase.

Tagy: ministerstvo dopravy čistka SPOZ - Zemanovci

Zdroje: ČTK