Vláda ústecké návrhy změn ani nečetla, tvrdí hejtmanka

- Aktuality autor: Jan Pastor

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) kritizovala vládu za to, že ve středu nepodpořila legislativní návrhy kraje na řešení situace ve vyloučených lokalitách. Vláda podle ní krajské návrhy změn zákonů ani nečetla.

Přes odmítnutí vlády Ústecký kraj své předlohy ze sněmovny nestáhne. Vaňhová to dnes řekla novinářům během konference severočeských starostů proti extremismu.

"My považujeme ty kroky za neopodstatněné, vláda nečetla náš balíček. Vymlouvá se, zatímco my suplujeme její roli. Přesto vytrváme dál, dnešní konference je toho důkazem," řekla hejtmanka. Zamítnutí návrhu vládou kritizovali i starostové. "Čekal bych, že když vláda balíček Ústeckého kraje zamítne, tak také řekne, co bude dál," řekl na konferenci předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Přístup k věci je nekoordinovaný a nekomplexní

Proč nemohl být balíček přijat, se starostům pokusila vysvětlit vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, pod níž spadá i Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. "Podle mě je hlavním důvodem zamítnutí to, že přístup k věci je nekoordinovaný a nekomplexní. Návrhy Ústeckého kraje jsou nesourodé s jinými materiály již přijatými vládou," řekla starostům Šimůnková. Podle ní jsou navíc některá navrhovaná opatření již vyřešena v přijaté Strategii boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2015.

Pokud i sněmovna, stejně jako 19. října vláda, navrhovaný balíček změn zákonů odmítne, chce ho kraj opravit a znovu ho předložit do sněmovny. Hejtmanka zároveň vyzvala občany k sepisování peticí a zastupitelstva a rady jednotlivých obcí k přijímání usnesení podporující legislativní návrhy Ústeckého kraje.

Kraj v sepsaném legislativním balíčku navrhuje nový zákon o sociálním bydlení a změny loterijního zákona, trestního zákoníku a zákona o přestupcích. Chce posuzovat opakované přestupky jako trestný čin, vznik zákona o sociálním bydlení, podle kterého by se náklady na takové bydlení hradily přímo ze sociálních dávek, a chce pozměnit loterijní zákon tak, aby dával obcím více pravomocí regulovat počet a umístění heren a videoterminálů.

Balíček změn vznikal dva roky

Návrhy mají vylepšit situaci v sociálně vyloučených lokalitách, kterých je v Ústeckém kraji podle Vaňhové 63. "Toto číslo nejspíš poroste, proto na žádost starostů vznikl balíček změn, které mají samosprávám pomoci při řešení problémů," uvedla již dříve hejtmanka. Balíček změn vznikal dva roky.

Obce by podle návrhu kraje disponovaly takzvaným sociálním fondem pro sociálně slabé. Například náklady na bydlení by byly rovnou strhávány z dávek a příspěvků na bydlení, takže by nevznikal problém s neplatiči a zadlužováním lidí. "Úprava zahrnuje také definici toho, co je sociální bydlení," řekla Vaňhová.

Druhý balíček změn se týká novelizace zákonné úpravy proti narušování veřejného pořádku. Právě na růst drobné kriminality, jako jsou například krádeže či rušení nočního klidu, dlouhodobě upozorňují starostové ve Šluknovkém výběžku. "Přestupek je nyní sankcionován takovým způsobem, že neodrazuje od jeho dalšího páchání," vysvětlila Vaňhová. Kraj navrhuje, aby vybraný okruh přestupků, pokud budou spáchány dvakrát během tří let, byl posuzován jako trestný čin. Seznam přestupků u konkrétní osoby by měla obec, u které je osoba přihlášena k trvalému pobytu.

Mají zmírnit sociální napětí

Kraj očekává, že by se sněmovna mohla zabývat balíčkem opatření, které mají zmírnit sociální napětí v regionu, v prosinci. Zároveň samospráva připravuje poslední část změn o veřejně prospěšných službách. Kraj chce, aby si lidé mohli odpracovat své dluhy vůči obci při veřejně prospěšných pracích.

Nedostatečné řešení problémů souvisejících se sociálně vyloučenými lokalitami dlouhodobě vytýkají starostové zákonodárcům. Sociální napětí mezi starousedlíky a Romy vypuklo na severu Čech v srpnu po napadeních místních lidí v Novém Boru a Rumburku. Obyvatelé Rumburku a především Varnsdorfu kvůli situaci v regionu osm týdnů po sobě pravidelně demonstrují, na akcích se podle policie snaží zviditelnit i extremistická hnutí.

Zdroje: ČTK