Vláda se setká s odbory. Jednat se bude o předčasných důchodech

- Aktuality autor: Michal Polák

Vláda se dnes sejde na schůzi tripartity se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Jednat budou mimo jiné o zavedení předčasných důchodů pro lidi v namáhavých profesích, návrhu úhradové vyhlášky ve zdravotnictví i o návrhu horního zákona.

Odbory chtějí, aby se diskutovalo také o financování regionální dopravy.

"Nám jde o to, aby nestoupala tak strmě úhrada zdravotní péče v České republice," řekl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek k návrhu úhradových vyhlášek pro příští rok. Ty mají stanovit, kolik budou dostávat poskytovatelé zdravotní péče, například lékaři. Podle podkladového materiálu by návrh úhrad na rok 2012 v souhrnu neměl překročit objem prostředků pro letošní rok.

Na jednání se bude probírat také otázka takzvaných předdůchodů, tedy možností odejít do důchodu dříve, než stanovuje zákon. Původní dohoda počítala s tím, že by se to týkalo lidí v namáhavých profesích, ministerstvo financí však na expertním týmu tripartity přišlo s návrhem, který by možnost předdůchodů umožnil i dalším lidem. Proti tomu jsou ovšem zaměstnavatelé, kteří požadují striktní stanovení okruhu osob, jichž se mají předčasné důchody týkat. Odbory požadují, aby se vyřešila i otázka zdravotního pojištění u předdůchodů. "Chceme, aby se vyjasnilo, jakým způsobem se do nich půjde," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Odbory chtějí, aby tripartita projednala také otázku financování regionální dopravy, kde chybí asi 300 milionů korun.

Zdroje: ČTK