Vláda se opět neshodla na rozpočtu pro příští rok

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vláda dnes podle očekávání přerušila projednávání návrhu státní rozpočtu na příští rok. Dnes to sdělil zdroj obeznámený s jednáním. Rozpočet musí vláda schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září. Schvalování rozpočtu přitom komplikuje odpor šesti poslanců vládní ODS se změnami daní, například zvýšením DPH. Ministerstvo financí (MF) totiž počítá se schodkem 100 miliard korun, jehož dosažení je podmíněno právě schválením navrhovaných daňových změn. 

O rozpočtu chce vláda rovněž jednat s odbory a zaměstnavateli. Zasedání tripartity je přitom naplánováno na 24. září. 

Celkové výdaje rozpočtu na příští rok MF naplánovalo na necelých 1,185 bilionu a příjmy na 1,085 bilionu korun. Letos jsou naplánovány výdaje necelých 1,190 bilionu korun. Návrh například počítá s tím, že by měly příští rok růst platy učitelů v průměru kolem jednoho procenta. 

Ministři se dnes detailněji zabývali rovněž rozpočtem fondu bydlení a fondu dopravní infrastruktury, probrali také nároky policie na platy v příštím roce. 

Státní rozpočet na příští rok by Sněmovna měla schvalovat od středy 12. prosince. Spory kolem budoucí sazby DPH posilují podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase hrozbu rozpočtového provizoria. 

Tagy: sněmovna Vláda rozpočet zasedání

Zdroje: ČTK