Vláda schválila výrazné omezení hazardu. Vznikne registr hráčů

- Aktuality autor: roj

Obce by měly dostat širší pravomoci v regulaci hazardu, zvýší se jeho zdanění, herny budou mít povinnou zavírací dobu a v plánu je i speciální monitorovací systém, který zabrání gamblerům ve chvíli, kdy překročí stanovený limit, další hru. Nová opatření obsahuje trojice zákonů regulujících hazard, kterou dnes schválila vláda. 

Speciální systém bude umět rozpoznat jednotlivé hráče a zakázat jim další hru (ilustrační snímek)

Speciální systém bude umět rozpoznat jednotlivé hráče a zakázat jim další hru (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Normy ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.

Ministerstvo financí, které zákony předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu.

Návrh zákona totiž omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Ministerstvo chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Daňové odvody by se měly zvýšit plošně všem, sazby by byly odlišné. Ministerstvo však na konci března oznámilo, že odkládá platnost až na rok 2017. Připravilo proto novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června ministra financí Andreje Babiše obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou. Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisti a některé loterijní firmy.

V předkládací zprávě k zákonům ministerstvo stále počítá s účinností zákonů od 1. ledna 2016.

Vláda zároveň jednala o novele loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Přijala k ní neutrální stanovisko.

Tagy: Česko domácí boj s hazardem česká vláda sázky a hazard

Zdroje: ČTK