Vláda schválila novelu zavádějící transparentní účty stran

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 4. 2013 15:18) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Se zavedením transparentních účtů pro stranické hospodaření počítá novela zákona o politických stranách, se kterou dnes souhlasila vláda, o rozhodnutí kabinetu informovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Karolina Peake

Karolina Peake,zdroj: Mediafax

Strany mají mít také povinnost zveřejňovat své finanční zprávy na internetu. Premiér Petr Nečas (ODS) poznamenal, že návrh by měl začít platit tak, aby "zachytil" už volební rok 2014. Ve Sněmovně o něm čeká diskusi a přeje si dosažení širší politické shody. ČSSD má vládou schválenou podobu zákona za nedostatečnou. 

"Vláda v mnoha aspektech považuje tento návrh zákona za jakýsi nosič, o kterém se dále v Parlamentu povedou diskuse. Chceme dosáhnout toho, aby shoda byla širší," uvedl předseda vlády. Věří prý především, že se podaří prosadit principy transparentnějšího financování a kontroly financování také za určitého zapojení soudní moci. 

Předpis má podle ministerstva vnitra, které návrh předkládalo, omezit možnou korupci při financování stran a hnutí. Přístup k takzvanému transparentnímu účtu by měl být zdarma na webu. 

Novela je velmi bezzubá

Kromě výročních zpráv návrh také počítá s možností žaloby ve správním soudnictví, pokud budou mít lidé podezření, že strana nebo hnutí porušily pravidla hospodaření, například když přijmou bezúplatně dar. Soud by mohl rozhodnout, že taková strana musí do státního rozpočtu odvést částku odpovídající jeden a půl násobku částky, která odpovídá hodnotě daru. 

Novela naopak nepočítá se zřízením speciálního nezávislého úřadu, který vláda odmítla již v lednu, když přerušila debatu nad zákonem. Politické strany se na vzniku úřadu, který Peake prosazovala, nebyly schopny dohodnout už delší dobu. Peake dnes uvedla, že chce dohledový orgán do novely doplnit pozměňovacím návrhem ve Sněmovně. 

"Dnešní schválení návrhu je jistě velkým pokrokem, ale mohl by být kompletnější, kdyby se ODS, ČSSD a KSČM nepostavily proti zřízení dohledového orgánu, který by vymáhal plnění nových povinností politických stran," podotkla vicepremiérka. Neexistenci orgánu nedávno kritizovala Rada Evropy. 

Podle nejsilnější opoziční strany ČSSD je vládou přijatá podoba zákona nedostatečná. " Má-li skutečně dojít ke zvýšení transparentnosti financování a omezení korupčních vlivů, musí být zákon radikálně zpřísněn," uvedl v tiskové zprávě stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. ČSSD podle něj bude prosazovat politickou dohodu na zákaz darů stranám od právnických osob, půlmilionový roční limit pro dary od osob fyzických a na maximálním množství v kampani užívaných billboardů. Dohoda by se měla týkat také sankcí, které by měly být soudně přezkoumatelné a postihující nejen stranu, ale v určitých případech i dárce.

Tagy: financování vláda ČR politické strany

Zdroje: ČTK