Vláda rozhodne o vepřínu v Letech v září. Cenu ale tají

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 31. 7. 2017 15:22) - Aktuality autor: von

Akcionáři společnosti AGPI odhlasovali převod areálu vepřína v Letech u Písku, na jehož místě stál v minulosti pracovní tábor pro Romy, na stát. Vláda o odkoupení rozhodne až po letních prázdninách. Firma tají částku, za kterou stát za pozemek zaplatí. Částka by údajně neměla přesáhnout půl miliardy korun.

Vepřín na místě koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku koupí stát

Vepřín na místě koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku koupí stát,zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

O situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku, k odstranění farmy vyzval i Evropský parlament. Od srpna 1942 do května 1943 prošlo letským táborem 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi.

Ministr Herman rozhodnutí firmy AGPI označil za další významný krok k vyřešení problému kolem vepřína v Letech. "Vláda bude tento materiál pravděpodobně projednávat na přelomu srpna a září," řekl Herman. Zakázka je v takzvaném diskrétním režimu, proto vláda ani firma nechtějí zveřejnit cenu.

Jan Čech na valné hromadě řekl, že vedení AGPI ministrům sdělilo svůj návrh ceny. Vláda má podle Čecha dva posudky hodnoty současného areálu, AGPI si nechalo zpracovat studii, kolik peněz by stál nový vepřín. Čech řekl, že vepřín by mohlo pravděpodobně koupit Muzeum romské kultury nebo Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Vláda má eminentní zájem to řešit, v návrzích žádná jiná vláda nedošla tak daleko. Ještě ale nemáme cenu ani podmínky," řekl akcionářům Čech. Z peněz, jež by za vepřín získala, by AGPI uhradila veškeré své bankovní úvěry a závazky. "Akcionáři by na tom ale rozhodně netratili," řekl Čech ČTK.

Kritika ze zahraničí

Romští aktivisté, kteří dříve podle Čecha blokovali vjezd do vepřína i do vrcovického sídla firmy, kritizují, že se o ceně za areál spekuluje v řádech stamilionů. "Firma AGPI koupila vepřín od firmy Prasečka. Ta vepřín koupila od okresního úřadu za 3,5 milionu korun a dneska se tady hovoří o nějakých stech milionů. Tak o čem to potom je? (...) Za 3,5 milionu to privatizovali. To je bordel. (...) Národ ať žene k odpovědnosti toho, kdo to tady za 3,5 milionu korun prodal, ne nás," reagoval před pár týdny pro server Romea.cz romský aktivista Čeněk Růžička.

Obce Lety by se případné zmizení vepřína podle místostarostky Miroslavy Kuchtové (NEZ) přímo nedotklo. Firmě AGPI pronajímá některé pozemky. "Spíš nám to přijde jako škoda peněz daňových poplatníků, protože to ve finále zaplatíme všichni, to je na tom to negativní," řekla ČTK Kuchtová.

Pro převod areálu na stát hlasovalo 88 procent přítomných akcionářů AGPI, proti bylo 11 procent. Areál o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13 tisíc prasat, by firma na stát převedla bez zvířat a zaměstnanců. Vepřín v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Pozemky pod budovami patří státu.

Tagy: Česko Romové domácí koncentrační tábor druhá světová válka pracovní tábor tábor v Letech rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK