Vláda rozhodne o reformě penzí a nových zákonech ve zdravotnictví

- Aktuality autor: red

Koaliční kabinet dnes zřejmě posune do projednávání sněmovnou další části diskutovaných reforem. Na programu má návrhy zákonů související s důchodovou reformou a zákony měnící pravidla ve zdravotnictví.

Ve Strakově akademii se tak bude diskutovat o vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravách dosavadního důchodového připojištění a také o zdravotních službách, podmínkách pro umělé oplodnění, sterilizaci či ochranné léčení. Na programu má vláda také zákon o zdravotnické záchranné službě.

Ministři také posoudí návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, která má zefektivnit boj s korupcí v bezpečnostních sborech a nezávisle a účinně stíhat trestné činy příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Sejdou se opět koaliční lídři

Zásadní změny má přinést také novela zákoníku práce, která by mohla změnit rozsah práce na dohodu, odstupné při propuštění, zaměstnávání na dobu určitou či zkušební dobu.

Vláda by měla jednat také o změnách letního a zimního času v příštích pěti letech. Zabývat by se měla návrhem nařízení, které oficiálně stanoví v Česku termíny. Data budou stejná ve všech státech evropské sedmadvacítky.

Po zasedání kabinetu by měli mít na úřadu vlády poradu ekonomičtí ministři. Zda se sejdou také koaliční lídři, aby našli odpověď na ultimátum dané nejmenší vládní stranou, není zatím jasné. Věci veřejné pohrozily, že pokud do 30. června nebude uzavřen dodatek ke koaliční smlouvě řešící jejich personální a programové požadavky, odejdou z vlády. V neděli ale ODS a TOP 09 odmítly pokračovat ve vyjednávání s odvoláním na stále nové požadavky partnerů. Věci veřejné se tak dostaly do nelehké pozice, jak budou postupovat, zatím neprozradily.

Tagy: Vláda reformy penze

Zdroje: ČTK