Vláda projedná nový způsob armádních nákupů

- Aktuality autor: red

Novela zákona o obchodu s vojenským materiálem, která umožní přímý nákup armádní techniky ze zahraničí bez prostředníků, bude významným bodem dnešního jednání vlády. Kabinet by měl probrat i novelu správního soudního řádu.

Ministerstvo obrany dosud zbrojní techniku z ciziny muselo nakupovat přes prostředníky. Prověrky hospodaření, které nařídil nynější ministr Alexandr Vondra (ODS), ukázaly, že nákupy přes prostředníky v minulých šesti letech prodražily armádní zakázky o zhruba 1,5 miliardy korun. O změně systému, ze kterého profitovaly především zprostředkovatelské společnosti, se hovoří už léta.

Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity.

Vláda dnes měla probrat i návrh volebního zákoníku z dílny ministra vnitra Radka Johna (VV), protože se ale John zasedání nezúčastní, požádal o odložení svého bodu na příští týden.

Ministři projednají návrh novely správního soudního řádu, kterou připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Novela je technického charakteru, upravuje místní příslušnost soudů ve správních řízeních. Kabinet posoudí také návrh novely zákona o ochraně volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, který umožní ministerstvu životního prostředí vydat vyhlášku s ceníkem péče o živočichy odebrané pašerákům a rozšíří regulaci výrobků z tulení kůže.

Tagy: Vláda armáda zakázky

Zdroje: ČTK