Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021., Svátek má Běla
Počasí dnes 0°C Polojasno

Vláda připraví pro rok 2011 dva návrhy rozpočtu

Vláda připraví pro rok 2011 dva návrhy rozpočtu
zdroj: Archiv

Vláda připraví pro povolební kabinet dva návrhy rozpočtu na rok 2011. Obě varianty by měly vést k podobnému schodku. Jedna by měla vyhovovat pravici. Druhá by měla být taková, aby se s ní mohla ztotožnit levice.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to řekl premiér Jan Fischer. Vítězná koalice, která vzejde z květnových voleb, si tak bude moci vybrat. 

Rozhovor vyjde v pátek. Ve čtvrtek z něj citoval server ihned.cz. "Už jsme vedli debatu s ministrem financí (Eduardem Janotou) nad způsobem, který je v některých zemích obvyklý. Státní správa tam umí připravit oba koncepty rozpočtu. Takže my můžeme připravit dvě verze, jednu pravou, jednu levou - prostě cesty, jak k rámcovému deficitu dojít," řekl premiér.

Dodal, že jeho vláda nebude rozhodovat, kterou cestou se vydat, "ale připraví to pro ty, kteří přijdou." 

Příští rok má být schodek rozpočtu 5,3 procenta HDP. Na rok 2011 chce ale podle ihned.cz Janota připravit rozpočet, díky kterému by mohl být schodek veřejných rozpočtů aspoň o procento nižší než v roce 2010. To by znamenalo, že vláda musí snížit schodek o dalších 35 až 40 miliard, napsal server. Janota proto předloží politickým stranám varianty kroků, díky kterým by mohly nižšího deficitu dosáhnout. 

Fischer o plánech svého kabinetu mluvil také ve sněmovně při interpelacích. V odpovědi na otázku sociálnědemokratického poslance Miroslava Váni uvedl, že vláda nebude připravovat daňovou reformu, respektive ji nebude připravovat tak, aby byla za jejího mandátu schvalována. Daňová reforma bude na příští politické vládě, rozhodnou voliči, jaká bude a jakým směrem se stát vydá, dodal premiér. 

Pokud jde o rozpočet na příští rok, o jeho základních parametrech hlasovala sněmovna již koncem října. Předpokládaný schodek rozpočtu činí 162,7 miliardy korun.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,090 26,170
USD 21,380 21,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma