Vláda při pořádání předsednictví EU porušila zákon

- Aktuality autor: red

Úřad vlády při přípravě a pořádání českého předsednictví Evropské unii údajně porušil zákon o rozpočtových pravidlech. Ministerstvo financí našlo při kontrole hospodaření nesrovnalosti u zakázek za 20 milionů korun, celkově přitom dal stát na předsednictví 3,5 miliardy korun.

Uvedl to server Aktuálně.cz, který má výsledky ministerského auditu k dispozici. Podle někdejšího vicepremiéra pro EU a nynějšího ministra obrany Alexandra Vondra (ODS) předběžný vásledek kontroly naopak potvrdil, že hospodaření úřadu bylo v pořádku.

"Úřad vlády neoprávněně použil prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu, a porušil tak rozpočtovou kázeň ve výši 19,991.336 korun," píše se podle webu v kontrolní zprávě. "Předběžný výsledek kontroly ministerstva financí na úřadu vlády mi v podstatných věcech dává za pravdu. K žádné zpronevěře ani nezřízenému utrácení veřejných peněz nedošlo," sdělil Vondra. Z kontroly podle něj například vyplývá, že bylo nakoupeno méně počítačů a telefonů, než se původně čekalo. "Pochybení jsou administrativního rázu, často vůbec nesouvisí s mým působením ve funkci místopředsedy vlády do začátku května 2009 a jistě se vysvětlí či napraví," dodal Vondra.

Neúplné doklady

Kontroloři se zmiňují například o zakázce pro agenturu AMI Communication, která si podle nich za poradenské služby účtovala dvakrát zcela identickou fakturou shodně 1,1 milionu korun. Doklady k zakázce jsou prý podle kontrolorů neúplné a neprůkazné. "Obě faktury neobsahovaly rozpis prováděných prací a z příloh nevyplývá, o jakou činnost se jednalo," stojí dál ve zprávě.

Společnost AMI Communication spojení s kauzou odmítá. "Naše agentura se na něm (předsednictví) nijak nepodílela, pro české státní instituce ani nikoho jiného nevykonávala žádné práce spojené s předsednictvím, a proto ani žádné faktury nevystavovala," stojí ve firemním prohlášení. AMI Communication pro úřad vlády prý pouze připravila informační kampaň "Proti raketám", která skončila v roce 2007. "Za realizaci této kampaně nám vláda skutečně proplatila dvě různé faktury na 1,1 mil. korun včetně DPH. Nejednalo se však o duplicitní platbu, ale o dvě samostatné faktury ve stejné výši."

Pozdě uzavřená smlouva

Další zjištění se týkají i společnosti Gurant International, které tým zajišťující předsednictví vydal v dubnu 2008 pokyn k zajištění ubytování. Rámcová smlouva ale byla uzavřena až o dva měsíce později. Podle kontrolorů chybí doklady o limitu služeb, takže firma podle nich mohla navyšovat své ceny, uvedlo Aktuálně.cz.

Ve zprávě kontrolorů je uvedena rovněž zakázka Kongresového centra Praha na 7,5 milionu korun, která údajně poukazuje na nejasnosti v kompetencích. K zakázce podepsala fakturu náměstkyně tehdejšího šéfa předsednického týmu Alexandra Vondry (ODS), podle auditu ale "příkazce neměl oprávnění k podpisu nad dva miliony".

Finanční analytický útvar ministerstva financí přitom už minulý týden podal kvůli jedné podezřelé zakázce z doby předsednictví trestní oznámení. Někdejší vicepremiér pro EU a nynější ministr obrany Vondra ale zdůrazňuje, že zakázku nepodepisoval, odpovědný je podle něho tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák.

Tagy: Vláda předsednictví

Zdroje: ČTK