Vláda posvětila nasazení armádních autobusů, zaúkolovala Kubiceho

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda ve středu schválila využití až 150 vojenských autobusů a 200 řidičů k nahrazení spojů Českých drah (ČD), jejichž zaměstnanci budou ve čtvrtek stávkovat. Vláda také uložila ministrovi vnitra Janu Kubicemu, aby "zajistil potřebná opatření k ochraně lidí a majetku v době stávky".

Oznámil to premiér Petr Nečas po středečním jednání vlády.

Vojenské autobusy a mikrobusy mohou být nasazeny po dohodě s ČD tam, kde kvůli stávce nepojedou běžné vlakové spoje, uvedl Nečas. Vláda vytipuje trasy, kde budou armádní dopravní prostředky nasazeny. Nečas už dříve řekl, že vláda je schopna tímto způsobem nahradit jen zlomek železniční dopravy. Chce ale pomoci například lidem v místech, kde není jiné spojení.

Potřeba by byly tisíce autobusů

České dráhy už dříve uvedly, že by k nahrazení výpadku způsobeného stávkou potřebovaly na 4500 autobusů. Premiér záměr vlády najít náhradu za stávkující zaměstnance dopravy oznámil v úterý. Vláda chce podle něj kromě vojenských automobilů najmout 200 autobusů od soukromých dopravců.

Vondra k tomu poznamenal, že armáda poskytne své autobusy všude tam, kde není možnost zajistit náhradní dopravu jiným způsobem. O tom, kde budou vojenské autobusy jezdit místo stávkujících vlaků, jednali zástupci ministerstva obrany s ČD.

ČSSD: Zneužití armády k politickému boji

Nasazení armádních autobusů kritizovala opoziční ČSSD jako zneužití ozbrojených sil k politickému boji.

Nečas společně s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) předložil ostatním členům vlády materiál, v němž je informoval o okolnostech stávky.

Stávka odborářů v dopravě začne přesně o půlnoci a potrvá 24 hodin. Zastaví se především doprava na železnici, ale také MHD - zejména v Praze a v Brně. Odboráři ustoupili od původně plánovaných blokád, chtějí ale demonstrovat a pochodovat Prahou.

Tagy: stávka Vláda odbory autobusy

Zdroje: ČTK