Vláda podpoří zákaz laserů v blízkosti letišť

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda s největší pravděpodobností podpoří návrh koaličních poslanců, který zakazuje používat laserová zařízení v okolí letišť. Za takový přestupek má hrozit pokuta až pět milionů korun.

 K novele zákona o civilním letectví, která tento návrh obsahuje, nemá kabinet připomínky. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který byl zveřejněn na internetu. Bez ohledu na postoj vlády ale bude rozhodující hlasování parlamentu, který musí novelu projednat. 

Předloha má pomoci ochránit piloty, kteří si v minulosti stěžovali na to, že je neznámý pachatel oslňuje lasery při vzlétání či přistávání na letišti v Praze-Ruzyni. O podobném trestu za toto jednání debatovala už Poslanecká sněmovna před jarními volbami, zákon ale nestihla včas schválit. 

Kolem letišť mají vznikat ochranná pásma

Poslanci navrhli, aby v okolí každého letiště vzniklo ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno používat laserové zařízení. Velikost tohoto pásma by vymezil Úřad pro civilní letectví. Za porušení zákazu by pachatelům hrozila pokuta až pět milionů korun. Předvolební návrh počítal maximálně se třemi miliony korun. 

V současnosti v okolí letišť existují ochranné zóny, ve kterých je zakázáno například stavění budov, používání nebezpečných světel či vedení vysokého napětí. Podle autorů novely je však nezbytné vytvořit samostatné ochranné pásmo i pro používání laserů, protože český právní řád laserové útoky nijak nepostihuje. 

Ministr Pospíšil byl proti

Odlišný názor měl před volbami nynější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), podle něhož lze laserové útoky na piloty posuzovat jako trestný čin obecného ohrožení. Pospíšilovi se nelíbilo ani to, že předloha zasahuje do nového trestního zákoníku. "Není správná metoda, že když se objeví problém, hned se přichází s novelou zákona," uvedl letos v únoru. 

Útoky na letouny u ruzyňského letiště se rozmohly podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, zatím žádný z nich nevedl k nebezpečné události.

Tagy: Vláda letiště zákaz

Zdroje: ČTK