Vláda odsouhlasila seznam regionů potřebujících podporu státu

- Aktuality autor: red

Vláda souhlasila s podobou nového seznamu hospodářsky slabších regionů, které v letech 2010 až 2013 budou potřebovat podporu státu.

Informaci sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer. Ke změně seznamu potřebných regionů přistoupil stát kvůli dopadům hospodářské krize. Předchozí seznam byl sestaven v roce 2006.


"Letos znova otevřeme program na podporu rozvoje hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů. Prozatím na něj máme vyčleněno 50 milionů korun," uvedl v tiskové zprávě ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Cílem je posílit rozvojový potenciál regionů a snížit rozdíly mezi ekonomicky silnějšími a problémovými regiony.


Nový návrh vymezených regionů s takzvanou soustředěnou podporou státu zahrnuje územní obvody 24 okresů a osmi územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Stávající seznam zahrnuje 21 okresů a 12 územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Celková rozloha regionů se státní podporu v návrhu nového seznamu zasahuje 31,3 procenta území Česka a zahrnuje 30,9 procenta obyvatel ČR.


Jednotlivé okresy jsou hodnoceny podle míry nezaměstnanosti a počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo. Rovněž se vychází z daňových příjmů obcí z podnikajících fyzických osob, počtu podnikatelů (fyzických osob) na 1000 obyvatel a kupní síly obyvatel.


Strukturálně postižené regiony jsou území s vysokým zastoupením těžebního a těžkého průmyslu a vysokým stupněm urbanizace. Seznam strukturálně postižených regionů nově zahrnuje území okresu Ústí nad Labem. Zůstávají okresy Most, Chomutov, Teplice, Karviná, Nový Jičín a Sokolov.


Hospodářsky slabé regiony jsou charakteristické nízkou životní úrovní, nízkou hustotou osídlení a nadprůměrnou nezaměstnaností. Mezi hospodářsky slabé regiony patří Hodonín, Třebíč, Bruntál, Děčín, Jeseník, Přerov, Šumperk, Znojmo, Blansko, území bývalých vojenských újezdů Ralsko a Mladá a čerstvě je zařazen okres Tachov.


Regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností představují okresy a obvody obcí s rozšířenou působností, kde nezaměstnanost značně překračuje průměrnou hodnotu na území celé České republiky. Těchto regionů se týká největší rozšíření.


Míra nezaměstnanosti v ČR podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v lednu vzrostla na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Loni v lednu činil podíl lidí bez práce 6,8 procenta.
MMR poskytuje pomoc hospodářsky slabým a strukturálně postiženým regionům již od roku 1999. Naposledy stát hospodářsky slabé regiony podporoval v roce 2007, kdy od něj v rámci této pomoci dostaly 461 milionů korun. V letech 2008 a 2009 stát na tyto účely peníze nedával.

Tagy: Vláda regiony peníze

Zdroje: ČTK