Vláda odsouhlasila dva typy věznic v ČR namísto dosavadních čtyř

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vláda dnes schválila návrh novely trestního zákoníku, který má snížit současné čtyři typy věznic na dva. Odsouzení za vážné zločiny mají být umísťováni do věznice se zvýšenou ostrahou, ostatní do věznice, která bude mít mírnější režim. O zařazení odsouzených rozhodne soud, Vězeňská služba však nově získá oprávnění rozhodovat o zařazení u mírnějšího typu káznice. ČTK to sdělila Štěpánka Čechová z ministerstva spravedlnosti, které návrh předložilo. Novelu nyní posoudí Sněmovna.

"Do prvního typu s označením 'věznice' mají být sloučena současná zařízení s dohledem, dozorem a ostrahou. Pod 'věznice se zvýšenou ostrahou' pak budou spadat současné věznice se zvýšenou ostrahou a věznění doživotně odsouzených," upřesnila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 

O zařazení do typů věznic či o přeřazení by stále rozhodoval soud, pokud však Sněmovna novelu schválí, Vězeňská služba nově získá u typu 'věznice' samostatné oprávnění rozhodovat o zařazení do oddělení s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení. 

"To je také moment, který by měl také výrazně odlehčit soudům,“ uvedl náměstek ministryně Daniel Volák. Vězeňská služba má pro zařazování odsouzených zpracován i návrh řádu výkonu trestu odnětí svobody. 

Volák dodal, že přeřazování vězňů bylo dosud zdlouhavé a nákladné, někdy spojené se zbytečnými eskortami. Ročně se projednává bezmála 2000 návrhů na přeřazení, které trestní agendu soudů nepřiměřeně zatěžují. "Nadto soudy vycházejí v podstatě pouze z podkladů poskytnutých Vězeňskou službou," podotkl náměstek. 

Novela zvyšuje prevenci recidivy

Systém, kdy o zařazení nebo přeřazení vězňů rozhoduje výlučně soud, v Evropě kromě Česka funguje už na Slovensku, v Maďarsku či Polsku. 

Novela schválená vládou má za úkol zvýšit vnější i vnitřní bezpečnost věznic, posílit prevenci recidivy, dosáhnout úspornějšího využívání kapacity věznic i větší objektivity při umísťování odsouzených. "Zlepšit by měla také možnosti v oblasti zaměstnávání odsouzených, a celkově tak pomoci naplnit požadavky Evropských vězeňských pravidel," uvedla Čechová. 

V českých věznicích je 16.305 odsouzených a vazebně stíhaných lidí, z toho 908 žen. Nejvíce vězňů je v druhém nejpřísnějším typu věznice - s ostrahou, následují vězni v káznici s dozorem. V nejpřísnějším typu věznice si odpykává trest celkem 1093 lidí.

Tagy: vězení schválení novely

Zdroje: ČTK