Vláda odklepla zrušení stovek míst ve státní správě. Opozici se krok nelíbí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2018 17:00) - Aktuality autor: šar

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží přibližně o 860. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Na čtvrtečním zasedání to v rámci tzv. systemizace pracovních míst schválila vláda, řekl novinářům náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Jde podle něj o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě. Opozice rozhodnutí zkritizovala. 

Na ministerstvu spravedlnosti budou největší změny

Na ministerstvu spravedlnosti budou největší změny,zdroj: Profimedia.cz

"Výsledkem je celková redukce o zhruba 860 míst, logicky se promítá i do změny struktury dotčených úřadů," uvedl Postránecký. Většina rušených míst je řadových, změny se ale dotknou i některých vedoucích či náměstků. Největší změny čekají podle Postráneckého ministerstvo spravedlnosti, náměstků se dotknou i na zemědělství či obraně. Naopak kvůli blížícímu se sčítání lidu posílí Český statistický úřad.

Na ministerstvu spravedlnosti nyní působí čtyři náměstci, kteří pod sebou mají sekci justiční a legislativní, sekci trestní politiky, sekci mezinárodní a ústavněprávní a sekci ekonomickou. Od příštího roku jeden náměstek ubude, zbývajícím se oblasti jejich působení upraví.

Na ministerstvu obrany se kvůli systematizaci změní struktura služebních míst. Zanikne zejména právní sekce, čímž by měl ubýt i post náměstka, v jehož působnosti je. O náměstka přijde i resort zemědělství. Celkově zbude na státních úřadech 77 812 míst.

Změny podle Postráneckého logicky přinesou úspory, s dotazem na jejich vyčíslení odkázal na státní rozpočet.

Zruší se i další místa

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pak rozpočet počítá se zrušením celkem 1300 míst na státních úřadech a úsporou 3,4 miliardy korun. "Obecně je dobrá zpráva, že snižujeme počty úředníků, původní cíl byl ambicioznější. Vy víte, že v návrhu státního rozpočtu se počítá se snížením o nějakých 1300, to jsou věci, které ještě v průběhu roku budeme dotahovat," řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na dnešním jednání vlády podle Postráneckého navrhl změnu materiálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv se vytvoří šest nových míst, dalších osm vznikne díky vnitřním přesunům v rámci ústavu.

Poslední výraznější změny provedl loni před koncem roku první kabinet Andreje Babiše (ANO) složený z ministrů ANO, který nezískal důvěru. Za zrušení 14 sekcí, 23 služebních a 50 pracovních míst na ministerstvech a úřadu vlády si vysloužil kritiku opozice. Několik dalších menších změn schválila vláda v průběhu letošního roku.

Postránecký uvedl, že změny jsou největší od roku 2015, kdy se začal aplikovat současný zákon. "Proti stávajícímu stavu je to první takovýto výrazný krok," konstatoval. Ve srovnání s celkovým počtem systemizovaných míst jsou však přesto změny poměrně malé. "Relativně nejvíc se dotknou ministerstva spravedlnosti, jsou ale i případy, kdy dochází k navýšení počtu systemizovaných míst," dodal.

Podle služebního zákona smí kabinet tak rozsáhlé změny provádět jen k 1. lednu. Od roku 2015 počet míst ve státní správě každoročně stoupal. Za čtyři roky vzrostl podle zprávy ministerstva vnitra zhruba o 3200. Letos v lednu tak bylo na ministerstvech a v ústředních správních úřadech přes 78 500 systemizovaných míst. Snížení počtu míst neznamená, že stejný počet lidí službu opustí, dvě třetiny z postů jsou neobsazené.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že opatření se týká 119 míst v jejím resortu a v podřízených organizacích. "Využili jsme to ke zefektivnění fungování našeho úřadu, spojujeme nějaké sekce, posilujeme sekci fondů EU o problematiku EU," uvedla. Zemědělství podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) slučuje dvě sekce, změny se dotknou řádově 70 lidí. "Bude o jednoho náměstka míň, vytváříme si prostor, abychom mohli do budoucna udělat náměstka pro EU," uvedl.

Rozhodnutí, které přináší pochybnosti

Schválení tzv. systemizace služebních a pracovních míst podle Pirátů přináší pochybnosti. Dnešním krokem kabinetu byla kompletní struktura státní správy fakticky podřízena politickému vedení, uvedla strana v prohlášení. "Vláda mimo jiné používá dobře známou metodu, kdy jsou stovky míst rušeny, aby obratem byly zase zřízeny," řekl poslanec Lukáš Kolářík.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v některých změnách navíc cítí účelovost, například na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). "Ve spojení s novelou zákona o státní službě to znamená, že bude pokračovat politizace nejvyšších úřednických postů," uvedl Bartoš.

Kolářík upozornil, že náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová má odejít v situaci, kdy se MPSV chystá využít opci a další dva roky odebírat IT služby k vyplácení dávek od stávající firmy. "Není vůbec jasné, kdo smlouvu podepíše, a ponese tak odpovědnost. A z ministerstva odcházejí i další lidé spojení s agendu informačních technologií, kteří pracovali na potřebných změnách," řekl.

ODS kritizovala krok kabinetu na svém twitterovém účtu. "Vládou oznámené snižování počtu státních zaměstnanců připomíná praktiky nepoctivých obchodníků na Black Friday, kteří nejprve zdraží, aby pak slavnostně ohlásili slevu, která neexistuje," uvedla strana.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek popsal svůj pohled na chování minulého a současného kabinetu, které spojuje účast ANO a ČSSD. "Za pět zvedneme počet státních zaměstnanců skoro o 40 tisíc. Pak škrtneme 860 většinou neobsazených míst a radostně voláme, jak šetříme. A takhle to dělá vláda se vším..." napsal na twitteru.

Tagy: Česko TOP 09 domácí Ministerstvo spravedlnosti Česká pirátská strana služební zákon česká vláda úřady a státní správa

Zdroje: ČTK