Vláda od snížení platů ve veřejném sektoru neustoupí, potvrdil Nečas

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda ani po oznámení odborů státní a veřejné sféry o stávce neustoupí od svého rozhodnutí snížit objem platů ve veřejné sféře o desetinu. Řekl to v pondělí premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda je podle něj ale připravena k dalším jednáním, nechce přerušit sociální dialog. Odboráři vyhlásili celodenní stávku na 8. prosince. České odbory přirtom k takovému postupu sahají zcela výjimečně.

Hlavním důvodem stávky, kterou podpoří i odboráři z podnikatelského sektoru, je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet platy snižovat. Mohlo by jít o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři jen o dvouhodinové stávce. Stávkovat budou i zdravotníci, akutní péče však má být zachována. 

Nečas: Nabízeli jsme odborům kompromisy. Bez úspěchu

"Vláda i já osobně jsme strávili jednáním s představiteli odborových svazů, kteří zastupují pracovníky veřejného sektoru, mnoho a mnoho hodin," poznamenal v reakci na rozhodnutí odborů premiér Nečas. Podle něj byli ministři připraveni další hodiny jednat a nabízeli celou řadu kompromisů. Byli však odmítnuti s tím, že jakékoliv změny současného stavu jsou nepřijatelné. 

"Ve chvíli, kdy máte vyjednat kompromis a druhá strana říká, že jakékoliv změny jsou prakticky nepřijatelné, tak každý jistě chápe, že prostor pro kompromis je nulový," podotkl předseda vlády. 

"Francouzský model - stávka za každou cenu"

"Veškeré vstřícné pokusy vlády o hledání společného východiska selhaly vinou nekonstruktivního jednání odborových předáků. Způsob jednání odborů připomíná francouzský model - tedy stávku za každou cenu," sdělil Jaromír Drábek (TOP 09). Za dostatečně vstřícné gesto prý považuje svůj kompromisní návrh, který nyní čeká na projednání Senátem. 

Podrobnosti plánovaného protestu probere ještě zasedání ČMKOS, konfederace naplánovala dvoudenní sněm na 23. a 24. listopadu. Kolik lidí se do protestu zapojí, zatím odboráři nevědí. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil připomněl, že v dotčené sféře pracuje na 600 tisíc lidí. "Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," vysvětlil. 

Nečas: Nevymykáme se evropskému trendu

Předseda vlády zdůraznil, že ačkoliv je rozhodnutí vlády snížit objem platů o deset procent "bolestivé", je to opatření nutné.

"Vláda neustoupí z tohoto svého kroku. Mimo jiné i proto, že by to zničilo možnost přijmout státní rozpočet, kde deficit veřejných financí nepřekročí 4,6 procenta hrubého domácího produktu," poznamenal Nečas. Připomněl, že v prvním čtení už je schválená základní bilance rozpočtu a pro příští rok nelze hýbat s výší jeho příjmů a výdajů. Zopakoval, že vláda se rychlým uskutečněním těchto kroků snaží zabránit bolestivějším změnám v budoucnosti. 

Nečas upozornil, že "prakticky ve všech zemích v Evropě se šetří tímto způsobem" a poukázal na postup vlád v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, ale i ve Velké Británii, Řecku, Portugalsku či Španělsku. ČR se tak podle něj snižováním platů ve veřejném sektoru nijak nevymyká evropskému trendu.

Tagy: stávka odbory platy snížení

Zdroje: ČTK