Vláda nebude jmenovat diplomaty, o gripenech možná rozhodne

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Úřednická vláda už nebude jednat o jmenování nových velvyslanců. Premiér Jiří Rusnok naopak nevyloučil, že kabinet schválí prodloužení pronájmu gripenů. Nabídka švédské strany je totiž podle něj časově omezená. Rusnok předá v úterý demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Konec dočasné vlády a následné rozpuštění Poslanecké sněmovny přivedou zemi k předčasným volbám.

Jan Fischer a Jiří Rusnok nedostali důvěru

Jan Fischer a Jiří Rusnok nedostali důvěru,zdroj: Isifa.com

Podle Rusnoka nemají žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů. "A je třeba si uvědomit, že tam jsme zase pod tlakem času, protože nabídka švédské strany nebude trvat věčně v té úrovni, v jaké je dnes," řekl novinářům Rusnok.

Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci. Vojenští piloti jsou přitom podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Rusnokova vláda svou demisí patrně zbrzdí obměnu diplomatického sboru. "Nepředpokládám, že bychom teď ještě v tomto období jednali o jmenování, pokud to není někde vynuceno nějakou situací," uvedl premiér.

Výměna velvyslanců byla dlouho blokována kvůli sporu Hradu s předchozím vedením Černínského paláce. Po příchodu úřednické vlády se debata mezi prezidentskou kanceláří a ministerstvem zahraničí obnovila. Výsledkem bylo jmenování řady nových diplomatů.

Na své možné dosazení do velvyslaneckých funkcí čekají jediný československý kosmonaut Vladimír Remek a manželka bývalého prezidenta Livia Klausová. Oba do diplomacie prosazuje prezident Miloš Zeman. Jiné návrhy na velvyslance podle informací Hradu nemá.

Tagy: gripeny úřednická vláda

Zdroje: ČTK