Vláda nám vyhlásila válku, my taky odpovíme válkou, znělo dnes Aténami

- Aktuality autor: Danica Klein

V centru Atén dnes zuřily nové potyčky mezi policií a demonstranty protestujícími proti úsporným opatřením vlády, která odpoledne odsouhlasil parlament. Náměstí Syntagma už před hlasováním poslanců zahalil slzný plyn, který pořádkové síly zhusta používaly proti manifestantům, kteří napadli i budovu ministerstva financí. Zranění patrně utrpěly desítky lidí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V Řecku dnes končí dvoudenní generální stávka, kterou se státní i soukromí zaměstnanci pokusili poslance od přijetí sociálně velmi bolestivých opatření odradit. Vláda chce na úsporách a privatizaci podniků se státní účastní vydělat přes 78 miliard eur (1,9 bilionu korun).

Demolice ministerstva

Ráno se demonstranti pokusili zablokovat jednu z hlavních tříd vedoucí k parlamentu, aby znemožnili poslancům dostat se do budovy. Pořádkové síly ale proti nim zasáhly a použily přitom slzotvorné spreje. Nejméně jeden z manifestantů byl podle serveru deníku To Vima zraněn. Protestující od rána blokovali také několik stanic metra, které navzdory stávce jezdí.

Pravé pouliční bitky se ale rozhořely v závěru parlamentní rozpravy o rozpočtových škrtech na centrálním náměstí Syntagma, kde se shromáždily tisíce lidí. Někteří demonstranti zaútočili také na přilehlou budovu ministerstva financí, kde stihli zdemolovat část jejího přízemí.

Podle záběrů řecké televizní stanice Skai demonstranti průběžně odnášeli zraněné či osoby postižené slzným plynem do vestibulu metra. Během parlamentního hlasování se pak situace na náměstí celkem zklidnila.

Úspěšně překročila hlavní překážku

Ve hře byly velké rozpočtové škrty, které po zadluženém Řecku požadují jeho věřitelé jako podmínku další půjčky a které zákonodárný sbor nyní nakonec schválil. To by mělo do roku 2015 přinést úspory ve výši asi 28 miliard eur.Odpor vyvolává také přijatý plán privatizace státního majetku za 50 miliard eur. Tři čtvrtiny Řeků to odmítají.

"Vláda nám vyhlásila válku a na tuto válku my taky odpovíme válkou," citovala agentura AP jednoho demonstranta. V třísetčlenném parlamentu se pro vládní plán vyslovilo 155 poslanců, 138 jich bylo proti a pět se zdrželo hlasování. Proti byl jeden člen socialistické strany, který byl vzápětí vyloučen z jejího poslaneckého klubu. Ztrátu jednoho hlasu vykompenzovala socialistům jedna nezávislá pravicová poslankyně.

Vláda premiéra Jorgose Papandrea tak přijetím "střednědobého rámce rozpočtové strategie" úspěšně překročila hlavní překážku. Ve čtvrtek čeká parlament ještě hlasování o takzvaném prováděcím zákonu, který podrobně vyjmenovává jednotlivé body úsporných opatření. Po dnešním hlasování se neočekává, že by to druhé měly provázet komplikace.

Oblaky slzného plynu

Stávka ochromila většinu země, prakticky ustal provoz hromadné dopravy, nevyplouvaly prakticky žádné lodě, mnoho leteckých spojů muselo být odloženo nebo zrušeno. Zavřeny zůstaly úřady a nefungovala většina služeb. Nemocnice přijímají jen akutní případy. 
Úterní prudké srážky mezi policií a demonstranty si vyžádaly zranění 46 lidí a 14 demonstrantů bylo zadrženo.

Před parlamentem protestovalo na 20.000 lidí. Srážky mezi radikálními demonstranty a policisty tam trvaly až do noci. Centrum města bylo zahaleno oblaky slzného plynu. Demonstranti házeli po policistech kamením a zápalnými láhvemi a stavěli barikády. Podle úřadů bylo zraněno 37 policistů a devět demonstrantů.

Pokračování stávky leteckých dispečerů v Řecku dnes zpozdilo jedno letadlo Českých aerolinií, které mělo namířeno do krétského Heraklionu. Dnešní stávka si celkově vyžádala posunutí letového plánu u devíti letů. Do Řecka dnes bylo na programu přibližně 30 letů s více než 3000 českých turistů.

Tagy: stávka Vláda Euro půjčka Řecko demonstrace krize odbory

Zdroje: ČTK