Vláda nakonec homosexuální adopce nepodpořila

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 10. 2014 12:59) - Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Vláda ve středu k poslaneckému návrhu novely, která měla umožnit adopce registrovanými partnery, nezaujala ani kladné, ani záporné stanovisko. Vládní legislativci přitom původně navrhovali novelu podpořit. Oznámil to vicepremiér Pavel Bělobrádek, jehož KDU-ČSL adopce homosexuálními páry dlouhodobě odmítá.

Zákony odsud registrovaným párům adopce neumožňují

Zákony odsud registrovaným párům adopce neumožňují,zdroj: Profimedia.cz

Na konceptu zákona se podílelo 25 poslanců ze všech politických stan zastoupených ve sněmovně, s výjimkou právě KDU-ČSL.

O osvojení by podle návrhu rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by dětem bylo víc než 12 let, musely by i oni s osvojením souhlasit. Pokud by byl v rodném listě druhý rodič, i on musí k adopci registrovaným partnerem či partnerkou dát souhlas. Návrh zákona však nadále lesbám a gayům, kteří žijí v registrovaném partnerství, nepovoluje osvojení dětí z ústavů. 

V současnosti fakticky dochází k diskriminační praktice, kdy jedinec, který není v registrovaném partnerství, ale klidně může být gay či lesba, si dítě osvojit může, pokud je však již "registrován", zákon mu to neumožňuje. Případů, kdy kdy je dítě de facto vychováváno stejnopohlavními rodiči, je v ČR podle statistik několik stovek, o svobodných rodičích nemluvě. Zákon tak chce jen formalizovat trvající stav. 

Tagy: gay homosexuálové adopce vláda ČR homofobie registrované partnerství Sobotkova vláda lesbičky

Zdroje: ČTK