Vláda může spojit svůj osud s novelou DPH či reformou důchodů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda by mohla svůj osud spojit například s novelou zákona o dani z příjmu či se zákony tvořícími druhý pilíř důchodové reformy. V nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Sám by prý preferoval spojení důvěry s některým z klíčových reformních zákonů, možné ale je, že vláda takový krok neudělá a sněmovnu požádá o potvrzení své důvěry v klasickém hlasování o důvěře vládě. 

Koaliční strany se shodují v tom, že chtějí v souvislosti s vládními reformními zákony požádat sněmovnu o důvěru. Dosud se ale nedohodly na tom, jakým způsobem to vláda udělá.

VV více preferují jiné zákony

Nečas už dříve v reakci na spekulace o tom, že vláda ustupuje od přímého spojení svého osudu s reformními zákony, řekl, že koalice pouze hledá formu žádosti o důvěru tak, aby vyloučila obstrukce opozice. Podle opozice jde jen o úhybný manévr a důkaz o jakési zbabělosti členů kabinetu.

VV hovořily v minulých dnech o tom, že vláda by mohla důvěru spojit s normami, které považuje strana za zásadní - se zákonem o veřejných zakázkách či zrušením listinných akcií na majitele.

Zdroje: ČTK