Vláda je kompletní, Klaus jmenoval nové tři ministry

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus v pondělí na Pražském hradě jmenoval do funkcí tři nové ministry Fischerovy vlády - Juraje Chmiela, Pavla Zářeckého a Jana Dusíka.

Šéfem resortu životního prostředí je Jan Dusík, který na návrch zelených vystřídal Ladislava Mika.

Ministrem pro EU se místo budoucího eurokomisaře Štefana Füleho stal Juraj Chmiel za ODS a na nově zřízený post ministra, šéfa legislativní rady vlády nastoupil Pavel Zářecký za ČSSD.

Füle se z dohody dvou velkých stran stává nástupcem Vladimíra Špidly v Evropské komisi, kde bude odpovídat za rozšiřování EU. Přímo jej nahrazuje dosavadní velvyslanec v Austrálii Chmiel. Chmiel byl dosud členem ODS, jeho odchod z této strany byl oznámen dnes dopoledne.

Aby ale nepřišla ČSSD, která původně do vlády nominovala Füleho, zkrátka, byl post šéfa legislativní rady vlády opět povýšen na plnohodnotnou vládní funkci a nabídnut k obsazení sociálním demokratům.

Ti vybrali zkušeného právníka Zářeckého, který vládní radu už v minulosti vedl. Výměna na postu ministra životního prostředí také souvisí s Evropskou unií. Dosavadní ministr Miko se, jak mu bylo dříve slíbeno, vrací zpět ke své úřednické práci v aparátu Evropské komise.

Nahrazuje jej jeho dosavadní první náměstek Dusík, lídr kandidátky Strany zelených v letošních eurovolbách. Členství v SZ přerušil v říjnu. S končícími členy své vlády se na posledním jednání kabinetu ve starém složení rozloučil i premiér Jan Fischer. Uvedl, že oba dva odcházející ministři pracovali dobře, byli komunikativní a "posilovali vnitřní interakce ve vládě".

Tagy: Vláda dusík ministři chmiel

Zdroje: ČTK