Vláda hrála kolem uprchlických kvót komedii, rozčílil se Fiala. Sobotka se hájil

SLEDUJEME - Aktuality autor: pal

Předseda ODS Petr Fiala obvinil vládu z toho, že kolem uprchlických kvót hrála velkou komedii. Řekl to při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny o migrační krizi. Někteří poslanci vybídli českou vládu, aby postupovala podobně jako slovenská vláda. Premiér Sobotka potvrdil, že je stále přesvědčený o tom, že kvóty nic nevyřeší a vyloučil, že by se Česko vydalo "slovenskou cestou". Dále varoval před hysterií a ukvapenou politikou. 

Obzvlášť naštvaní kvůli schválení povinných uprchlických kvót museli být odpůrci imigrace

Obzvlášť naštvaní kvůli schválení povinných uprchlických kvót museli být odpůrci imigrace,zdroj: Profimedia.cz

Fiala podotkl, že vláda měla v odporu ke kvótám podporu opozice, na evropských summitech ale kapitulovala. "Ukazuje se, že vláda hrála velkou evropskou komedii. V okamžiku, kdy došlo na lámání politického chleba, zařadila zpátečku," řekl předseda ODS.

Obává se toho, že způsob rozhodování, který nastal u kvót, se stane v Evropské unii běžnou praxí. Česko a některé další země byly při jednání ministrů vnitra přehlasovány.

"Vláda se musí bránit všemi politickými a právními prostředky," zdůraznil Fiala. Kabinet svou pasivitou kvóty podle něho fakticky obhajuje.

Ukvapené kroky nic nevyřeší, tvrdí premiér 

"V naší situaci neuspějeme se zbrklými a ukvapenými kroky, které bychom dělali jen naoko. Neuspějeme ani s hysterií a politikou izolace," bránil se Sobotka. Česko by podle něho nemělo dělat nic, co by do budoucna oslabilo jeho pozici, zdůraznil.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že unijní ministři vnitra budou o kvótách příští týden opět jednat, debata by se měla točit podle něho kolem stálého přerozdělovacího mechanismu. Půjde podle ministra o třetí třetinu zápasu o kvóty.

Diplomaté v Bruselu ale připomínají, že od schůzky nelze čekat rozhodnutí. Lucemburské předsednictví jen zahájí diskusi nad příslušným návrhem Evropské komise. Podle něj by evropská exekutiva měla mít v budoucnu právo automaticky spustit přemísťování žadatelů o azyl do jiných států EU v případě, že by některá členská země čelila vysokému počtu běženců.

Zástupci tří opoziční stran už přednesli návrhy na usnesení. Občanští demokraté žádají, aby se česká vláda připojila k žalobě, kterou se chce kvótám bránit slovenský kabinet. Podle KSČM by vláda měla zabránit uplatňování kvót v Česku všemi dostupnými právními a diplomatickými postupy.

Úsvit chce, aby se vláda obrátila na soudní dvůr 

Podle opozičního Úsvitu by měla dolní komora vyzvat kabinet, aby kvóty na přerozdělení uprchlíků nedodržovala a aby se po vzoru Slovenska obrátila na Evropský soudní dvůr.

Předseda Top 09 Karel Schwarzenberg naopak upozornil na to, že Česko musí přehlasování ohledně kvót přijmout, žádné remcání podle něho nepomůže.

"Evropská unie je demokratické společenství," řekl. Česko mohlo podle předsedy TOP 09 situaci předejít, kdyby už loni přijalo dostatečný počet nejohroženějších uprchlíků, tedy křesťanů ze Sýrie.

Okamura obviňoval vládu ze zrady

Poslanec ANO Jiří Zlatuška podotkl, že kvóty se týkají azylového řízení. Kritikům doporučil, aby si závěry evropského zasedání přečetli.

Vládu ohledně kvót kritizovali například Tomio Okamura (SPD) a Karel Fidler (Úsvit). Okamura mluvil v souvislosti s postupem vlády o servilitě a o zradě, varoval před islamizací Evropy. Opět volal po referendu o vystoupení z unie.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) k debatě podotkl, že nemá smysl se známkovat a poučovat, ale hledat řešení. Údajnou honbu za stranickými preferencemi na tomto tématu označil za nejpokleslejší politický žánr.

"My si tu budeme povídat celé dopoledne, pendrek vyřešíme. A co se stane? Nic," glosoval dosavadní diskusi Vítězslav Jandák z ČSSD.

Úsvit navrhuje postupovat stejně jako Slovensko

Navrhovaná usnesení pro Sněmovnu představili v tiskových zprávách i opoziční KSČM a Úsvit. Podle komunistů by vláda měla zabránit uplatňování kvót v Česku všemi dostupnými právními a diplomatickými postupy.

Podle opozičního Úsvitu by měla dolní komora vyzvat kabinet, aby kvóty na přerozdělení uprchlíků nedodržovala a aby se po vzoru Slovenska obrátila na Evropský soudní dvůr.

Vzhledem k dosavadní debatě se ale zdá pravděpodobné, že poslanci by se nemuseli k hlasování o návrzích usnesení dostat. Debata ale stále probíhá. 

Tagy: Česko domácí česká vláda Poslanecká sněmovna ČR uprchlická krize

Zdroje: ČTK