Vláda dnes odmítla úpravu sKaret, Müllerová má dát jiný návrh

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vláda dnes odmítla návrh ministryně práce, který měl změnit pravidla používání sociálních karet. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) musí kabinetu předložit jiné řešení. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj záměr pokračovat v upraveném projektu "byl zamítnut většinou ministrů". Předseda vlády už dřív doporučil rychlé ukončení kritizovaného systému.

Petr Nečas a Ludmila Müllerová

Petr Nečas a Ludmila Müllerová,zdroj: Mediafax

"Paní ministryně nemůže být překvapena, když nerespektovala doporučení premiéra, že byl její návrh zamítnut," uvedl Nečas. Podle něj Müllerové ale kabinet nezadal, aby připravila novely, které projekt ukončí. 

Müllerová navrhla, aby příjemci dávek měli sKartu povinně jen jako průkaz. K placení by ji používali pouze dobrovolně. Nemuseli by tak mít spořitelní konto, které nyní dostávají automaticky a přes které k nim peníze od státu putují. Banka má na to ale s ministerstvem práce do roku 2024 smlouvu. Podle kontraktu počítala s tím, že by se přes karty vyplácelo aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze. 

Nečas řekl, že návrh na úpravu sKaret nezískal ve vládě podporu a odmítla ho většina ministrů a ministryň. Müllerová "bude muset nalézt alternativní řešení", dodal premiér. Podle něj je projekt těžko opravitelný. Podle informací bylo proti úpravě pravidel deset ze 14 přítomných ministrů. Čtyři byli pro. 

Projekt je kritizován

Systém, který provozuje Česká spořitelna, začal fungoval loni za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt kritizuje opozice, odbory či rada postižených. Výhrady měl i ombudsman a ochránci soukromí. Ve Sněmovně je nyní novela, která sKarty ruší. Zabývá se jimi i Ústavní soud. 

Původně měl mít kartu do konce loňska milion lidí. K letošnímu 5. dubnu si ji podle mluvčího úřadu práce převzalo zatím celkem 270.500 osob. Odmítlo ji asi 3500 klientů. Dalších 60.700 karet je připraveno k předání. Přes účty k sKartám proteklo dosud 1,05 milionu dávek za 6,01 miliardy Kč.

Tagy: Ministerstvo práce a sociálních věcí sKarta Česká spořitelna

Zdroje: ČTK