Vláda chystá novelu zákona o vstupu a pobytu cizinců

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zmenšení administrativní zátěže v souvislosti s podáváním žádostí cizinců o pobyt v ČR slibuje věcný záměr nového zákona o vstupu a pobytu cizinců, volném pohybu občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků a ochraně státních hranic.

Důvodem jeho předložení je nepřehlednost dosavadního zákona o pobytu cizinců kvůli jeho četným novelizacím.

Současný předpis byl rovněž kritizován i za chyby v systematice či nerozlišování občanů EU od občanů třetích států. Nynější zákon začal platit před více než 11 lety, o jeho změně se mluví již od roku 2005.

"Přínosem navrhované právní úpravy by mělo být především zjednodušení celého procesu imigrace ku prospěchu jak cizinců, tak subjektů, v jejichž zájmu je příjezd a pobyt cizinců na území České republiky," píše se v návrhu věcného záměru. Nový systém ale zároveň předpokládá větší odpovědnost cizinců, ale například i zaměstnavatelů nebo škol, kteří mají zájem na jejich příjezdu do ČR.

Zákon cizince povede k větší zodpovědnosti

Větší odpovědnost by se mohla projevit třeba v tom, že v případě porušení zákona cizinec, popřípadě další subjekty, uhradí náklady za jeho případný návrat do vlasti. Zpřesnit by se měly také požadavky týkající se prodlužování pobytu, ale i jejich následných kontrol. Nový zákon by měl přispět i ke snažší orientaci cizinců v podmínkách vstupu a pobytu na území ČR.

Autoři věcného záměru uvažují nad možností, že bude v některých případech úřady vyžadována alespoň minimální znalost českého jazyka. Zaměřit se v nové úpravě chtějí rovněž na otázku integrace. "Ze strany státu budou nabídnuta adaptační a integrační opatření, jejichž absolvování může být v některých případech povinné," píše se v materiálu.

Zatím však není jasné, zda nakonec vznikne zákon jeden, dva nebo tři. Vyřešeno není ani to, jestli institucím, které jsou nyní v pobytech cizinců zainteresovány, zůstanou jejich pravomoci. Pokud věcný záměr vláda schválí, začne se připravovat paragrafové znění. Účinná by měla být nová úprava od roku 2015.

Tagy: zákon novela cizinci

Zdroje: ČTK