Vláda chce poslat do Afghánistánu dalších 55 vojáků

- Aktuality autor: red

Vláda v pondělí schválila zvýšení počtu českých vojáků v alianční misi ISAF v Afghánistánu až o 55 osob. Jen s výcvikem místní afghánské policie má nově pomáhat 15 lidí.

Čtyři desítky vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Artur mají pomoci s ostrahou polské základny v provincii Ghazní. Informace potvrdil ministr obrany Martin Barták. 

"Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," řekl na letišti ve Kbelích před odletem do Izraele. 

Poslanecká sněmovna pro letošní rok schválila v Afghánistánu nasazení celkem až 535 vojáků, většina z nich působí v Provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar, od ledna v zemi létají tři dopravní vrtulníky české armády.

Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je součástí strategie USA a Severoatlantické aliance jak vyřešit nejednoduchou bezpečnostní situaci v zemi. Slovensko například zvýšilo svou přítomnost o 250 vojáků, připomněl ministr obrany. 

Sociální demokracie zvyšování počtu vojáků v misích odmítá. Zopakoval to předseda ČSSD Jiří Paroubek. Barták jeho námitky nechtěl komentovat. Uvedl ale, že s plánem seznámil předsedu ODS Mirka Topolánka jehož strana prý navýšení kontingentu plně podporuje. O posílení mise nad stanovený počet by opět musel rozhodnout parlament. 

Armáda původně uvažovala o posílení do stovky vojáků a zvažovala i možnost nasazení podzvukových bitevníků L-159A v Afghánistánu. Média spekulovala také o možnosti nasazení tankové čety. 

Ministr Barták již dříve uvedl, že by bylo možné posílení mise v Afghánistánu kompenzovat nižším počtem vojáků v Kosovu, kde by i v menším počtu na plnění úkolů stačili. V Kosovu v misi KFOR působí papírově do 550 osob, skutečný kontingent má přibližně 300 příslušníků. 

Kromě české účasti v ISAF se bojů v Afghánistánu několikrát účastnili i příslušníci 601. skupiny speciálních sil. Ti v zemi působili v rámci Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda a spíše než na obnovu země se soustřeďovali na přímé boje s ozbrojenci hnutí Taliban.

Tagy: Afghánistán Vláda vojáci

Zdroje: ČTK