Vláda bude v pondělí rozhodovat o návrzích Rusnokova kabinetu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Členové vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v pondělí na svém druhém zasedání budou zabývat především rozhodováním, které návrhy z dílny předešlého kabinetu Jiřího Rusnoka zavrhnou a které pustí v legislativním procesu dál. Na programu mají také poslaneckou novelu, která má opět osvobodit pozemky pod novostavbami od platby daně z přidané hodnoty. Postavit se mají i k senátnímu návrhu, aby se vzájemná výměna emisních stropů týkala i menších výrobců elektřiny a tepla. 

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: Isifa.com

Všichni ministři, kteří se od středy do dneška postupně ujímali svých úřadů, mají ještě dnes šéfovi vládní legislativy Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD) poslat stanoviska svých úřadků k jednotlivým normám. Dienstbier ale nevylučuje, že koaliční kabinet sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců v některých případech nakonec rozhodne v rozporu s dnešním doporučením ministrů. 

"Já předpokládám, že se to bude měnit ještě na vládě," řekl dnes ČTK šéf legislativní rady vlády s tím, že o konkrétních stanoviscích ministrů nechce zatím hovořit. "Ty návrhy se mění i teď během dne, i poté, co už to ty jednotlivé resorty daly, tak se to v některých případech ještě mění," uvedl. 

Původně dnes Dienstbier hovořil o tom, že je již jasné, že se bude stahovat návrh na znovuobnovení poplatků za pobyt v nemocnici. Později ale uvedl, že i u takového zákona se může zvažovat jeho ponechání v legislativním procesu kvůli jiným otázkám, které řeší. Obnovení šedesátikorunového poplatku za pobyt v nemocnici by se pak z normy vyřadilo pozměňovacím návrhem. 

Jasno by již mělo být o stažení normy, která chtěla snížit počet typů věznic ze čtyř na dva. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) má totiž za to, že nebyly dostatečně zváženy důsledky navrhovaného systému rozdělování vězňů do výkonu trestu. Podle návrhu měly místo nynějších věznic s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou existovat pouze "věznice" a "věznice se zvýšenou ostrahou". 

Očekává se také, že dál nepůjde ani Rusnokův návrh zákona o státní službě, protože poslanci sociální demokracie předložili vlastní novelu. Ta již ve Sněmovně prošla prvním čtením, což bylo podmínkou prezidenta Miloše Zemana pro jmenování šéfa ANO Andreje Babiše ministrem financí i bez lustračního osvědčení. 

Nejistý je také osud novely zákona o vojácích z povolání. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zvažuje, že by ji z projednávání ve Sněmovně stáhl. Údajně chce dokument, který počítá s navýšením platů vojáků na nižších pozicích, ještě jednou detailně prověřit. Revize se možná dočká i zákon, který ruší vojenský újezd Brdy a zmenšuje ostatní výcvikové prostory. ČSSD je totiž proti zrušení brdského výcvikového prostoru a prosazuje místo něj zrušení újezdu Boletice. Stropnický však nedávno zdůraznil, že rušení výcvikových prostorů je jednou z možností, jak v resortu ušetřit potřebné finance. 

Pokračovat by naopak mohl legislativní život novely o jmenování profesorů, která by podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) mohla projít po vyškrtnutí pasáže, která umožňuje předsedovi Senátu navržené profesory nejmenovat. Chládek ale chce, aby s návrhem souhlasili zástupci vysokých škol. 

Tagy: premiér Rusnok nová vláda

Zdroje: ČTK