Vláda bude projednávat návrh na "Havlovo letiště"

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Vláda ve středu projedná návrh na pojmenování pražského ruzyňského letiště po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. Informaci ČTK večer potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Doplnil, že pokud dá kabinet plánu tento týden zelenou, letiště by jméno loni zesnulého českého prezidenta mohlo nést už letos v říjnu.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. O jednání ve vládě je informována také vdova po Havlovi Dagmar, která pojmenování mezinárodního letiště podporuje.

Přejmenování letiště je podle Dobeše v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří. "Pokud vláda doporučí přejmenování, tak jediný akcionář (aeroholdingu), kterým v tuto chvíli je ministerstvo financí, dá pokyn na přejmenování letiště," vysvětlil Dobeš. Vládě ve středu přinese i navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

Dagmar Havlová má z jednání radost

"Paní Havlová se raduje, že vláda se chystá věc projednat, a věří v její dobrý úsudek," sdělila dnes stanovisko Havlové Nadace Vize 97.

Havlová nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že česká vláda dosud váhá s připojením jména jejího zesnulého manžela ke stávajícímu názvu letiště. V zahraničí podle ní nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi které Václav Havel bezpochyby patří.

Tagy: Vláda letiště

Zdroje: ČTK