Vláda asi schválí zrušení bezplatné veřejné dopravy pro poslance

- Aktuality autor: red

Zákonodárci a ústavní soudci zřejmě brzy přijdou o výhodu, která jim umožňuje cestovat veřejnou hromadnou dopravou zdarma. Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) totiž s největší pravděpodobností schválí návrh ČSSD, který má tuto výhodu zrušit.

Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který je zveřejněn na webu v Knihovně připravované legislativy. Poslanci ČSSD návrh odůvodňují tím, že výhoda, kterou mají zákonodárci a ústavní soudci, je zbytečná. Všichni totiž pobírají náhrady za cestové, ze kterých mohou jízdenky platit. Změna by se měla týkat poslanců, senátorů, poslanců Evropského parlamentu a ústavních soudců.

Doposud žádná z předchozích novel neprošla schválením

Několik obdobných novel bylo předloženo již dříve, žádná ale sněmovnou neprošla. V minulém volebním období navrhoval zrušení bezplatného cestování například bývalý poslanec ČSSD Karel Šplíchal. Jeho návrh ale nebyl během zhruba dvou let projednán ani v prvním čtení.

Podobný osud by mohl potkat i tuto novelu, protože lídři koalice se podle čtvrtečního vyjádření předsedy VV Radka Johna shodli, že poslanci ODS, TOP 09 a VV nebudou podporovat žádný opoziční návrh.

Dopravní podniky tratí statisíce

O zrušení této výhody usiluje i pražský magistrát. Nelíbí se mu, že pražský dopravní podnik tak tratí na jízdném ročně zhruba 1,3 milionu korun. Soud už v roce 2007 rozhodl, že ustanovení o bezplatné dopravě se netýká soukromých dopravců.

Tagy: poslanci zruseni

Zdroje: ČTK