Víza: Nesolidarita EU s Českem je skandální, tvrdí John

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Český ministr vnitra Radek John v pondělí v Bruselu na setkání s kolegy ostře kritizoval Evropskou komisi i členské země Evropské unie za to, jak se stavějí k česko-kanadskému vízovému sporu.

Nesolidarita unie s ČR v této věci je podle něj skandální. 

Kanada vízovou povinnost pro Čechy jednostranně obnovila loni v červenci, proti čemuž Praha ostře protestovala. Nelíbilo se to ani Bruselu, který o tom sice s Ottawou jednal, žádná protiopatření ale nenavrhl a zatím se nezdá, že by hodlal cokoli podniknout. 

Brusel: Kanada splnila naše požadavky. John nesouhlasí

Loni Evropská komise hrozila, že by mohla navrhnout, aby státy EU zavedly víza pro kanadské diplomaty. V pátek ale vydala novou hodnotící zprávu, podle níž Ottawa splnila oba požadavky, které na ní Brusel měl. S tím ovšem John jednoznačně nesouhlasí. 

Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z ČR museli jezdit pro víza do Vídně. Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy. Kanada slíbila, že změní azylový systém, a potom by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky. 

Žádný pokrok neexistuje, říká John

"Nelze hovořit o pokroku," řekl českým novinářům John. "Pozice České republiky v rámci Evropské unie je zcela nedůstojná a naprostá nesolidarita s Českou republikou je skandální," podotkl český ministr. 

Kanaďané mohou jezdit bez víz do všech zemí EU. Kromě Čechů víza při cestách do Kanady z EU nyní potřebují i Bulhaři a Rumuni, jenže u nich nebyla už předtím zrušena.

Tagy: EU Česko viza

Zdroje: ČTK