Vítězem soutěže European Destination of ExcelleNce je v ČR Lipno

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Evropskou destinací nejvyšší kvality EDEN 2013 je v ČR Lipno, má nejlepší nabídku pro handicapované. Lipno zvítězilo v konkurenci 15 přihlášených destinací z celé země. Výsledky soutěže European Destination of ExcelleNce (EDEN) oznámila na tiskové konferenci agentura CzechTourism. Soutěž vypisuje Evropská Komise.

Lipno (ilustrační fotografie)

Lipno (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Letošním tématem soutěže, do níž je zapojeno přes dvacet evropských zemí, je Cestování bez bariér. Jihočeská destinace se do projektu přihlásila s projektem "Lipno bez bariér". 

V rekreační oblasti Lipno vozíčkáři mohou využít kromě lanovek, cyklostezek, elektročlunů, bazénu se zvedákem také například stezku korunami stromů. V zimě si pak handicapovaní mohou vypůjčit speciální vybavení monoski, které jim poskytne možnost užít si radost z pohybu na sněhu s ostatními lyžaři. Pro nevidomé je k dispozici lyžování s instruktorem. 

Lipno jako součást ocenění získalo 400.000 korun od Ministerstva pro místní rozvoj na podporu svých marketingových aktivit. "Lipno je aktivní destinací, která se snaží své služby neustále zlepšovat a přicházet s nějakými novinkami. Navíc je zde viditelná spolupráce mezi jednotlivými subjekty v celé oblasti. Ocenili jsme jej jako dobrý příklad pro ostatní destinace," uvedl ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška.

Ceny i do Krkonoš 

Evropská komise natočí o Lipnu spot a agentura CzechTourism jí zajistí účast na domácím či zahraničním veletrhu dle jejího vlastního výběru. CzechTourism Lipno také mediálně podpoří. V září se Lipno představí s národními vítězi z ostatních zemí v Bruselu v rámci Světového dne cestovního ruchu. Všichni finalisté mají dále možnost stát se součástí mezinárodní sítě EDEN, kde si destinace vzájemně předávají své nejlepší zkušenosti. 

Všech 15 destinací zapojených do soutěže hodnotila porota složená ze zástupců agentury CzechTourism, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, Asociace turistických regionů ČR, Pražské organizace vozíčkářů a Centra Paraple. Finálovou pětku posuzovala přímo v terénu. 

Porota také udělila tři speciální ceny za osobní přínos k odstraňování Bariér v cestovním ruchu. Oceněn byl Michal Skalka z Krkonošského národního parku za zmapování bezbariérových stezek v Krkonoších, Aleš Černohous za zmapování bezbariérových stezek v Českém Švýcarsku a projektová manažerka projektu "Lipno bez bariér" Zuzana Kolářová.

Tagy: Lipno

Zdroje: ČTK