Vítěz tendru na dostavbu Temelína bude vybrán až 2013

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vítěz zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. Sdělil to v pondělí vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Provozovatel Temelína ČEZ původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. V úterý projedná posunutí zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín Bezpečnostní rada státu. 

Premiér Petr Nečas minulý týden řekl, že rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína je v kompetenci vlády, neboť stát má rozhodující slovo v dozorčí radě ČEZ. Další postup podle něj bude oznámen právě po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu. 

ČEZ chce ve hře udržet všechny uchazeče

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma zvažuje posunutí harmonogramu dostavby Temelína na základě informací od dodavatelů získaných během soutěže. Někteří účastníci výběrového řízení ale tvrdí, že o posunutí termínu nežádali. ČEZ je údajně také oficiálně neinformoval o posunutí termínů. 

ČEZ chce podle Kříže udržet všechny uchazeče o dostavbu Temelína ve hře. "Odstoupení některého uchazeče před podáním nabídky by zhoršilo vyjednávací pozici ČEZ a prodražilo dostavbu elektrárny. Proto bereme vážně signály potenciálních dodavatelů o tom, že stávající harmonogram je příliš napjatý," řekl.

Nakonec nemusí být vybrán ani jeden zájemce

Podle Bartušky dostanou uchazeči o zakázku dostavby Temelína zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v příštím roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Proces ale podle Bartušky může také skončit tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů. 

ČEZ plánoval, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Bartuška podotkl, že datum dokončení Temelína a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. "Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl," uvedl. 

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun.

Tagy: dostavba tendr Temelín ČEZ

Zdroje: ČTK