Víkendové finále senátních voleb ovlivní politiku vlády

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Češi v příštích dvou dnech rozhodnou o tom, kdo bude mít v dosud pravicovém Senátu většinu. K ovládnutí horní komory parlamentu má nejblíže ČSSD, pokud aspoň z poloviny zopakuje svůj předloňský triumf.

 Může se stát nejsilnější frakcí v horní komoře. ODS má ale stále šanci tomu zabránit, podmínkou je však úspěch prakticky všech jejích kandidátů. Rovněž vládní koalice má šanci uchovat si v horní komoře většinu, jestliže její kandidáti zvítězí. 

Sociální demokraté ale mohou stavět na pevnějších základech naplnění svého předsevzetí, že letošní obměnou třetiny Senátu v něm získají nadpoloviční většinu. Umožnilo by jim to ztížit prosazování záměrů pravostředové vlády, která se naopak opírá o většinu v Poslanecké sněmovně.

ODS stále nejsilnějším klubem

ČSSD, která nyní žádný mandát kvůli debaklu v roce 2004 neobhajuje, má finalisty ve 22 z 27 senátních obvodů. Většinu by jí zajistilo vítězství ve dvanácti z nich, což se sociálním demokratům podařilo už v prvním kole. Desítka senátorů by stačila ČSSD k většině spolu se dvěma stávajícími senátory KSČM. Předloni ČSSD vyhrála ve 23 obvodech, aktuálně má 29 senátorů.

ODS, která letos obhajuje 18 z 35 mandátů, má své finalisty v 19 obvodech. Ve 14 z nich jsou jejími protivníky sociální demokraté, ve čtyřech kandidáti TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí. Vládní koalice tak má jisté už teď, že bude mít 24 senátorů, k většině potřebuje vyhrát ještě v 17 obvodech.

Vyjma jednoho bude ve všech soupeřit se sociálními demokraty, a to i na Frýdeckomístecku, kde mají svého jediného finalistu Věci veřejné. Případnou prohru v jednom z obvodů by mohlo především ODS nahradit znovuzvolení kontroverzní členky jejího senátorského klubu Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí) v Ostravě. 

Relativní úspěch pro lidovce?

Relativní úspěch v podobě obnovení senátorského klubu by volby mohly přinést KDU-ČSL, která obhajuje jedno křeslo ze čtyř. Potřebuje k tomu, aby vyhráli alespoň dva z jejích tří finalistů nad kandidáty ČSSD.

Totéž platí i pro zachování klubu TOP 09 a Starostové, který také potřebuje alespoň dva členy. Velkou šanci má na Karlovarsku a v Praze 10. Novými stranami v Senátu by se mohla stát hnutí Severočeši.cz a Nestraníci v případě vítězství jejich tří adeptů. I díky nim by výsledkem letošních senátních voleb mohlo být to, že v horní komoře nebude mít většinu ani levice, ani vládní koalice. 

Do Senátu se může dostat sedm žen

Za favority na vítězství v jednotlivých obvodech jsou nejen díky vítězství v prvním kole považováni například předseda Senátu Přemysl Sobotka, bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil, starosta Chýnova Pavel Eybert (všichni ODS), místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD) nebo neuroložka Alena Dernerová (za Severočechy.cz).

Navlas stejně jako předloni je mezi nejúspěšnějšími kandidáty sedm žen včetně dvou současných senátorek. Ve všech obvodech jsou jejich soupeři muži. Zda a které z nich usednou mezi senátory koncem listopadu na první schůzi v novém funkčním období, bude jasné až v sobotu odpoledne po uzavření volebních místností. Od sobotních 14:00, kdy volby skončí, bude výsledky hlasování přinášet Český statistický úřad na stránkách www.volby.cz a www.volbyhned.cz.

Tagy: ČSSD Senát ČR ODS

Zdroje: ČTK