Víkendové bleskové povodně: tři mrtví a miliardové škody

- Aktuality autor: red

Severní Čechy zasáhly o víkendu ničivé bleskové záplavy. Nejvíce postihly Liberecko, kde si vyžádaly tři oběti, a Děčínsko. Nemusí to být konečné číslo - tři lidé se stále pohřešují. Liberecký hejtman Stanislav Eichler a Povodí Labe dnes odhadli, že voda způsobila v kraji škody přes dvě miliardy korun.

Podle Povodí Labe zabránila ještě větší pohromě soustava přehrad v Jizerských horách, bez nichž by velká voda zaplavila i Liberec, Jablonec a další obce. Na Ústecku povodně poničily podle hasičů jen na Děčínsku 1224 domů a 85 mostků. Odhad kraje je jen o něco menší, situace se může ještě zhoršit.

Voda však působila potíže i dnes: na jihu Čech hrozí evakuace části Veselí nad Lužnicí a druhá povodňová vlna zasáhla Českolipsko a Děčínsko. Tam, kde povodně pominuly, začali lidé s pomocí armády, hasičů a dalších záchranářů likvidovat škody. Tisíce lidí na Liberecku jsou však nadále bez elektřiny a zemního plynu. Na Liberecku a Ústecku ani dnes nejezdily mnohé vlaky, provoz na železnici z Děčína do Německa byl ale obnoven.

O pomoci postiženým oblastem bude v pondělí mimořádně jednat vláda, která má na odstranění škod z jarních povodní asi 3,3 miliardy korun. Vláda by měla jednat o nasazení armády, která může pomoci budovat provizorní infrastrukturu, třeba mosty, a o nejvíce urgentních finančních požadavcích na odstraňování škod v řádu desítek milionů korun. Znovu by měl kabinet o pomoci debatovat ve středu. Postižené oblasti dnes navštívili prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas.

Místy tisíciletá voda v sobotu odřízla některé severočeské oblasti, třeba město Frýdlant, od světa. Záchranáři tak měli dlouho problém se do nich vůbec dostat. Proto až dnes mohl krizový štáb Libereckého kraje upřesnit počet obětí: v Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě, stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě.

Hasiči s pomocí vrtulníků evakuovali v sobotu na severu Čech asi 200 lidí. Celkový počet evakuovaných osob není podle mluvčího hasičského sboru Radka Kislingera zatím znám. Záchranáři se dnes mimo jiné snažili uvolnit vodní toky, které blokují naplaveniny. Policie hlídá trasy a snaží se od návštěvy odradit "povodňové turisty" a také zamezit případnému rabování.

Voda na severu zahrozila i dnes, byť ne tak drasticky jako v sobotu. Do Mimoně na Českolipsku dorazila po poledni po řece Ploučnici druhá povodňová vlna a v historickém centru zaplavila několik ulic. Nejvážnější je situace kolem Benešova nad Ploučnicí, kde je připravena evakuace obyvatel. Voda se ale na kritických místech zatím těsně drží v korytě. Podle hasičů ve Františkově nad Ploučnicí ale hladina před 18:00 stále stoupala. Ploučnice by měla na dolním toku kulminovat až v noci.

Dramatická je nadále situace na jihu Čech, kde je připravena evakuace několika ulic ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Hrozí totiž jejich zatopení, neboť hladiny Lužnice a Nežárky rychle stouply. Třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platil dnes v Jihočeském kraji kromě Lužnice v Bechyni a Černovického potoka v Tučapech také na Nežárce v Hamru poblíž Veselí nad Lužnicí.

Situace v dalších oblastech země dnes byla stabilní. Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, platil dnes v podvečer na deseti místech v zemi, ráno jich bylo 13. Na dalších asi dvou desítkách míst byl podle webu Českého hydrometeorologického ústavu odpoledne druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Prudké deště, které v noci na sobotu a v sobotu dramaticky zvedly hladiny řek hlavně v severních Čechách, se už podle předpovědi nečekají.

Stav ohrožení platil ráno rovněž na Želivce v Poříčí na Pelhřimovsku a různé stupně povodňové aktivity byly i na některých dalších tocích na Vysočině. Vydatné deště zastavily v noci na dnešek provoz na železničních tratích na několika místech Středočeského kraje.

Tagy: evakuace povodně

Zdroje: ČTK