VIDEO: Vraždu Němcova zachytily průmyslové kamery

VIDEO - Aktuality autor: art

Průmyslových kamer je v okolí Kremlu hodně, takže byla jen otázka času, kdy záznam s vraždou opozičního aktivisty Borise Němcova z jedné z nich se objeví na internetu. Zveřejnila ho televize TVC s tím, že jde o nahrávku smrti Němcova. Kvalita videa není valná, jsou na něm vidět auta a siluety, ovšem v kritický okamžik je údajný Němcov zakrytý úklidovým vozem. 

Pietu za Němova drží i Ukrajinci, na náměstí Nezávilosti v Kyjevě nosí květiny a svíčky

Pietu za Němova drží i Ukrajinci, na náměstí Nezávilosti v Kyjevě nosí květiny a svíčky,zdroj: Profimedia.cz

Televize doplnila záznam časomírou – ve 23:30 místního času (21:30) jde Němcov v doprovodu ženy po mostu. "Pomalu je dohání sněžný pluh. Ve 23:31 je karosérie vozu s pluhem zakrývá před kamerou. O vteřinu později odtud vybíhá na vozovku další člověk, rychle nasedá do (dalšího) auta a odjíždí," uvádí se v komentáři videa.

Redakce TVC ze záznamu odhadla, že se vrah zřejmě schovával na schodech, které vedou na most, a po střelbě vyrazil k autu na silnici, které na chvíli přibrzdilo.

Po jeho útěku je doprovod Němcova chvíli za úklidovým vozem. Zřejmě žádá jeho posádku o pomoc. Následně utíká zpátky k tělu Němcova. Kolem chodí lidé, někteří se na chvíli zastaví, jiní jdou rovnou dál. Ve 23:42 je na místě policie.

Společnost pětapadesátiletému podnikateli a známému kritikovi prezidenta Putina dělala třiadvacetiletá ukrajinská modelka Hanna Durycká. Němcov s ní byl na večeři ve slavném obchodním domě GUM, který se nachází naproti Kremlu. Odtud pak zřejmě zamířili k Němcovovi domů, bydlel nedaleko odtud.

Duryrcká z útoku vyvázla bez úhony. Po Němcovovi vypálil útočník z bezprostřední vzdálenosti z pistole Makarov celkem šest kulek, čtyři z nich se trefily.

Jak se dalo očekávat, vyšetřovatelé přišli s několika divokými verzemi vraždy od provokace s cílem politicky destabilizovat Putina, až po útok islamistů či možnou spojitost s válkou na Donbase. 

Tagy: Rusko ruská politika útoky a atentáty únosy a vraždy vražda Němcova

Zdroje: ČTK