Více peněz pro památky! Stát má přispět desítkami milionů korun

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Stát chce dávat více peněz na spolufinancování oprav památek z evropských fondů. Zatím na opravy z rozpočtu ministerstva kultury chyběly peníze, řada objektů však už finance nutně potřebuje. Na hradě Pernštejn to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Český Krumlov

Český Krumlov,zdroj: Profimedia.cz

Peníze na financování projektů by měly být už v rozpočtu na příští rok. "Je tady šance získat na obnovu památek v příštích letech stovky milionů korun," uvedl premiér. Hlavní část peněz půjde v dalším programovacím období z unijních fondů, desítky milionů musí dát podle Sobotky stát.

Rozpočet ministerstva kultury by se měl podle Sobotky v budoucnu navyšovat. "V rámci vládní koalice jsme se dohodli, že by měl směřovat k jednomu procentu hrubého domácího produktu. To ale není věc, která by se měla stát příští rok," poznamenal premiéra. 

Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové jsou do období 2014-20 připraveny projekty za pět miliard korun. Národní památkový ústav chce kromě rekonstrukcí památek připravit kvalitní návštěvnická centra nebo investovat do parkování. 

"Těch pět miliard jsou jen naše představy. Bude muset proběhnout hodnocení těch projektů, a uvidíme, které z nich budou nakonec dotaženy až do konce," uvedla Goryczková. Jako příklad uvedla investice do památek v Českém Krumlově. 

Tagy: kultura památky

Zdroje: ČTK