Vezměte si vězněné Ujgury, chtěly USA. Ne, mohli by ohrozit bezpečnost, odmítla ČR

- Aktuality autor: red

Spojené státy už v roce 2005 naléhaly na Česko, aby přijalo 15 čínských etnických Ujgurů, které Američané zajali při boji s terorismem. Podle diplomatické depeše, kterou nyní zveřejnil server WikiLeaks, česká vláda požadavek odmítla.

V depeši není jasně řečeno, zda byli dotyční Ujgurové vězněni na americké základně Guantánamo na Kubě; USA ale v dalších letech jednaly s několika dalšími státy o umístění podobného počtu ujgurských zajatců z Guantánama.

Hrozba pro bezpečnost

Podle depeše z 20. října 2005 tehdejší ministr vnitra František Bublan zdůvodnil zamítavé stanovisko české vlády bezpečnostními a zahraničněpolitickými obavami. Bublan sdělil tehdejšímu velvyslanci Williamu Cabanissovi, že Ujgurové podstoupili výcvik mezi extremisty, a proto by mohli být hrozbou pro vnitřní bezpečnost ČR.

Bublan také upozornil, že přijetí Ujgurů by zhoršilo už tak napjaté česko-čínské vztahy. Vyjádřil rovněž obavu, že by usazení zajatců v Česku mohlo ohrozit snahu Prahy o vstup do schengenského prostoru, neboť ostatní země Evropské unie se přijetí zajatců podezřelých z terorismu bránily.

Langer ani Pecina vězně z Guantánama nechtěli

Proti přijetí zajatců z Guantánama vystupovali i Bublanovi nástupci na ministerstvu vnitra. Ministr Ivan Langer v roce 2009 prohlásil, že Česko neuvažuje o přijetí ani jediného vězně z kontroverzní americké základny. Rozhodnutí potvrdil i Langerův nástupce Martin Pecina.

V roce 2006 přijala pět zadržených Ujgurů Albánie. Další Ujgurové byli v roce 2009 umístěni na Bermudy a do tichomořského státu Palau. Loni přijalo dva čínské Ujgury Švýcarsko.

Skupina Ujgurů pobývala v roce 2001 v Afghánistánu a Američané je zadrželi po zahájení invaze do této země. V roce 2004 ale americká vláda uznala, že Ujguři nepředstavují pro zemi nebezpečí, a měli být tudíž posláni do svých domovů, stejně jako byly poslány domů desítky jiných zadržených. Vzhledem k tomu, že je tato turkofonní muslimská menšina komunistickým režimem v Pekingu pronásledována, však Washington nechtěl zajatce vrátit do Číny a hledal pro ně útočiště v jiné zemi.

Tagy: USA terorismus wikileaks guantánamo

Zdroje: ČTK