Vezeňská služba: Otakar T. neměl sebevražedné úmysly

- Aktuality autor: red

Generální ředitel vězeňské služby (VS) Jiří Tregler na dnešní tiskové konferenci odmítl, že by VS v souvislosti se sebevraždou Otakara T. pochybila. Novinářům řekl, že dozorci muže kontrolovali častěji, než je běžné.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Obviněný z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové při pohovoru s psychologem neprojevoval sebevražedné úmysly. "Na přímý dotaz vyloučil jakékoliv sebevražedné úmysly či záměry," prohlásil Tregler.

Při příjmu Otakara T. podle něho VS přijala řadu bezpečnostních opatření. Například bylo nutné zajistit, aby nezůstal na cele sám. Byl mu tak vybrán spoluvězeň - cizinec vietnamské národnosti stíhaný za majetkovou trestnou činnost, který neovládal český jazyk a bylo zřejmé, že kauzu Anny Janatkové nezná. Muž prý navíc neměl takové fyzické parametry, aby hrozilo, že Otakara T. napadne.

Policie vyloučila cizí zavinění

Obviněný se oběsil na cele minulé pondělí nad ránem. Tregler dnes přiblížil, co tomu předcházelo. V neděli večer si prý četl noviny, při kontrole v 23:00 již spal na lůžku. Do 02:30 bylo podle šéfa VS provedeno několik kontrol. "Kontroly byly výrazně častější, než je standardem," řekl Tregler. V 02:45 pak dozorce zjistil, že muž visí na závěsu trubky od toalety. Strážný ihned přivolal kolegy, s nimiž začali Otakara T. oživovat, i záchrannou službu. Zhruba půl hodiny nato již byl muž převezen do nemocnice. Zde skonal o dva dny později.

Případ začaly podle Treglera okamžitě vyšetřovat kontrolní orgány VS a policie, která předběžně vyloučila cizí zavinění. Při kontrole se ukázalo, že VS postupovala v souladu s předpisy, uvedl Tregler. Dodal, že nepřetržitý dozor by porušoval práva obviněného a některé další normy. Nebyly podle něho ani splněny podmínky pro umístění na zvláštní celu krizového oddělení. Od policie prý dozorci nedostali žádné pokyny pro zvláštní zacházení s mužem.

Tagy: anicka otakar

Zdroje: ČTK