Většina pokutovaných si za rok odepsala čtyři trestné body

- Aktuality autor: red

Přes půl milionu řidičů - tedy většina z pokutovaných - si za posledních třináct měsíců odepsalo čtyři body z bodového registru řidiče, protože se nedopustili po dobu jednoho roku žádného přestupku.

Je to 88 procent z celkového počtu bodovaných řidičů. V ČR ke konci března bylo evidováno 685901 řidičů, kteří se dopustili přestupku či trestného činu započítávaného do bodového hodnocení řidiče. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo na svém webu ministerstvo dopravy. 

Nejvíce řidičů s trestnými body za porušení dopravních předpisů bylo ke konci března podle evidence MD v Karlovarském kraji. Při přepočtu na registrované řidiče si téměř každý sedmý v kraji připsal alespoň jeden bod. Nejméně bodovaných řidičů je pak podle ministerstva v Pardubickém kraji. Tady si připsal bod téměř každý dvanáctý řidič. V Praze si bod připsal každý desátý řidič.

Řidičů, kteří získali maximálních 12 bodů, evidovalo ministerstvo ke konci března 25744. Z toho je téměř každá dvacátá žena. 

Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Od 1. září 2008 se mohou řidiči zúčastnit i školení bezpečné jízdy, jehož úspěšné absolvování jim umaže tři body.

Školení je dobrovolné a mohou jím projít řidiči, kteří nemají více než deset bodů. Této možnosti, jak snížit své bodové konto, dosud využilo úspěšně 1859 řidičů. Nejvíce proškolených řidičů eviduje MD v Jihomoravském kraji, dále pak v kraji Ústeckém a Zlínském a v Praze.

Tagy: policie body

Zdroje: ČTK