Většina ODS menšinovou vládu s TOP 09 bez VV odmítá

ANKETA - Aktuality autor: Jakub Procházka

Středočeská organizace občanských demokratů je uvnitř ODS zatím osamocena se svou výzvou, aby předseda strany Petr Nečas zkusil dohodnout menšinovou vládu bez účasti Věcí veřejných. Plyne to z ankety mezi zástupci regionálních poboček ODS.

Některé oblasti budou ale o postoji ODS k podobě nynějšího projektu koaliční vlády teprve jednat.

Vlivná středočeská organizace ODS se v pondělí dostala do střetu s vedením strany, když své usnesení o preferenci menšinové vlády přijala prakticky ve stejnou chvíli, kdy Výkonná rada ODS vyjádřila podporu dosavadnímu postupu Nečasova vedení. V regionální organizaci má silné slovo Petr Tluchoř, který před nedávnem neobhájil post v čele poslaneckého klubu ODS. Tluchoř se v pondělí svým negativním názorem na vládní spolupráci s VV nijak netajil.

Jeho nástupce v čele klubu a předseda regionálního sdružení Zbyněk Stanjura řekl, že jeho moravskoslezská ODS podobnou výzvu nepodpoří. "Všichni zástupci podpořili usnesení výkonné rady, které naopak vyjádřilo podporu premiérovi v tom, jak postupuje," řekl Stanjura.

Pochopení pro středočeskou ODS mají na Pardubicku

Ve středu se Stanjura za ODS zúčastní koaličního jednání ve formátu K9, kde chtějí VV otevřít i otázku svého "důstojného zastoupení ve vládě". Podle vedení ODS je ale před personální problematikou třeba dosáhnout shody nad podobou reforem. 

Jisté pochopení pro postoj středočeských kolegů vyjádřil první místopředseda regionální ODS na Pardubicku Petr Tupec. "Osobně jsme přesvědčen o tom, že by se premiér měl pokusit zúžit vládu a snažit se o její další fungování reformním směrem, které naše ekonomika potřebuje," řekl. Se svým názorem prý není osamocen, regionální rada, která by měla o věci jednat, se ale sejde příští týden. 

Šťastný: Házení klacků pod nohy premiérovi

Ostatní kraje se postavily za stranické vedení. Předseda pražské ODS Boris Šťastný řekl, že Tluchořův postoj i následné usnesení středočeské ODS potvrzuje existenci názorového proudu, v jehož čele někdejší šéf poslanců ODS stojí.

"Jistě jde o postoj v demokratické straně legitimní, se kterým já však nesouhlasím, protože ho pokládám za házení klacků pod nohy premiérovi," uvedl. Proud kolem Tluchoře podle něj nenabízí žádnou životaschopnou vládní alternativu, která by vedla ke schválení pravicových reforem.

Sobotka: Momentálně to není téma k diskuzi

Předseda ODS v Libereckém kraji a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka řekl, že výzva Středočechů není v současné době tématem k diskuzi. "Výzva středočeské ODS mě překvapila, není možné to brát na lehkou váhu, ale nepředpokládám, že by se k tomu některá z dalších krajských organizací připojila," řekl. Prioritou jsou podle něj nyní reformy. "Když zjistíme, že nejsme schopni je prosadit, budeme první, kdo z vlády odejde," dodal. 

Podle předsedy ODS v Karlovarském kraji Jana Bureše bude o výzvě středočeské ODS jednat regionální rada ve čtvrtek. "Já osobně bych tuto cestu nepreferoval. Chybí mi plán B. Jedna věc je dostat VV z vlády a druhá věc, co bude potom. Spíš bych upřednostnil projekt trojkoalice," řekl. 

Také podle starosty Trutnova a šéfa hradecké krajské ODS Ivana Adamce by měla pokračovat současná koalice. "Odchodem z vlády by VV ztratily zodpovědnost za koaliční vládnutí, a to v době, kdy mají sněmovnou do září procházet reformní zákony," míní Adamec.

Racionální konsenzus

Ani olomoucká krajská ODS se podle svého předsedy Roberta Knoblocha k výzvě Středočechů nepřipojí. "Podporujeme premiéra v tom, aby se vyjednávalo o pokračování vlády ve stávajícím formátu s tím, že prioritou je dokončení reforem. Je výhradně na premiérovi, aby v souvislosti s pokračováním tohoto vládního formátu dořešil i personální reformy," uvedl Knobloch. 

"Pro nás je konsensus z Výkonné rady velmi racionální, v jižních Čechách se k tomuto řešení přikláníme. V této chvíli má pan předseda plnou podporu pro to, aby v podstatě načasoval ta jednání, byť vnímáme, že ta jednání o personáliích by měla proběhnout," řekl šéf regionální ODS Martin Kuba. Středočeská výzva jej překvapila, protože vznikla hodinu a půl po skončení jednání výkonné rady, kde nikdo ze Středočechů usnesení nerozporoval. 

Ani na Vysočině tamní členové ODS s iniciativou ze středních Čech nesouhlasí. "Neděláme si o našich koaličních partnerech žádnou iluzi, ale usnesení středočeské ODS neříká, jak prosadit reformy v menšinovém kabinetu, který nebude mít sílu prosadit ani zlomek čehokoli," řekl šéf ODS na Vysočině europoslanec Ivo Strejček. "Zatím jsme o tom nejednali a není to ani na pořadu dne," vysvětlil zase místopředseda regionální rady ODS Plzeňského kraje Roman Jurečko. Podle předsedy ODS v Ústeckém kraji Jana Kubaty žádný požadavek na menšinovou vládu bez účasti Věcí veřejných zatím z regionu nezazněl.

Tagy: ODS vv dohoda

Zdroje: ČTK