Většina lidí schvaluje odchod Johna z vlády, zjistil průzkum

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Většina lidí souhlasí s odchodem Radka Johna (VV) z funkce místopředsedy vlády. V průzkumu společnosti SC&C pro Českou televizi jeho rezignaci podpořilo 54 procent dotázaných. Ještě víc lidí by si ale přálo odchod Miroslava Kalouska či Alexandra Vondry.

Nejvíce si ale respondenti v průzkumu přáli odstoupení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09); jeho odchod by uvítalo 64 procent respondentů. S 62 procenty následoval ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a 57 procent dotázaných by chtělo odchod šéfa resortu školství Josefa Dobeše (VV). 

Nadpoloviční většina dotázaných se ještě vyslovila pro demisi ministra zdravotnictví Leoše Hegera a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (oba TOP 09).

Pro odstoupení zbývajících ministrů se vyslovilo méně než 50 procent lidí, přičemž jako nejpřijatelnější se ukázal ministr kultury Jiří Besser (bezpartijní, za TOP 09). Pro jeho odchod se vyslovila jen necelá pětina dotázaných. 

Nikoho by ve vládě neměnilo osm procent lidí

Přitom největší shoda mezi voliči různých stran je patrná u ministra Vondry a s výjimkou voličů TOP 09 také u ministra Kalouska. 

Žádného ministra by neměnilo osm procent populace a je patrné, že je to nejvíce přijatelné u voličů ODS. Odchod celé vlády si přeje téměř čtvrtina celé populace (24 procent), výrazně častěji jsou to zástupci voličů ČSSD a KSČM. 

Dvě třetiny lidí si myslí, že se za Johnova působení nic zásadního nezměnilo. Lidé mu ale dávají za pravdu v tom, že současná vláda nepodporuje boj s korupcí. Vyjádřilo se tak 72 procent dotázaných. 

Pokud by vláda padla, nejvíc lidí chce předčasné volby

Průzkum také ukázal, že pokud kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) padne, preferovala by největší část lidí předčasné volby. Není to ale většinový názor, tuto variantu v průzkumu zvolila jen třetina lidí. Podporu současné vládní koalici deklarovala čtvrtina respondentů a dalších 18 procent by ji podpořilo bez Věcí veřejných. 

Bleskového výzkumu společnosti SC&C zaměřeného na aktuální situaci ve vládě způsobenou rezignací Radka Johna se ve dnech 11. a 12. května zúčastnilo 637 lidí starších 18 let.

Tagy: Vláda pruzkum

Zdroje: ČTK