Většina Evropanů a Američanů nechce intervenci v Sýrii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Většina Evropanů a Američanů rozhodně odmítá, aby jejich země vojensky zasáhly v Sýrii, zmítané již 30 měsíců občanskou válkou. Vyplývá to z průzkumu, uskutečněného na obou březích Atlantiku, o kterém dnes informovala agentura Reuters.

Podle průzkumu si 62 procent Američanů a 72 procent Evropanů myslí, že jejich země by se měly vyhnout vojenské intervenci v syrské občanské válce, ve které už zahynulo více než 100.000 lidí. Pouze 30 procent Američanů a 22 procent Evropanů cítí, že jejich země by měly zasáhnout.

Ze střední Evropy bylo do průzkumu zahrnuto Polsko a Slovensko, nikoliv však Česko. Na Slovensku si 85 procent dotázaných skálopevně přálo zůstat mimo syrský konflikt.

V Turecku, sousedícím se Sýrií, si 72 procent dotázaných přeje zůstat stranou, 21 procent se vyslovilo pro zásah.

Ale oproti loňskému průzkumu letošní anketa ukázala, že ve všech regionech přitvrdil odpor proti intervenci zvenčí.

Průzkum provedla americká nadace German Marshall Fund, usilující o posilování transatlantické spolupráce, a italská soukromá nadace Compagnia di San Paolo, zkoumající názory veřejnosti v 11 evropských zemích, Turecku a USA.

Průzkum "Transatlantic Trends", který každoročně mapuje veřejné mínění ve Spojených státech a Evropě, rovněž ukázal, že Čína si uškodila v očích veřejnosti na starém i novém kontinentu: dvě třetiny Evropanů, skoro tři čtvrtiny Turků a téměř polovina Američanů si nepřeje vidět vedoucí roli Pekingu ve světových záležitostech.

Obdobný problém se svou pověstí má i Rusko: proti globální vůdčí roli Moskvy se staví 46 procent Američanů, 65 procent Evropanů a 67 procent Turků. A nepříznivě na Rusko hledí tři pětiny dotázaných Američanů, 62 procent Evropanů a 68 procent Turků.

Slováci z evropského průměru vyčnívali příznivějším vztahem k Rusku: 39 procent považovalo vůdčí roli Ruska ve světových záležitostech za žádoucí a 58 procent hledělo na Rusko příznivě. To je ale pokles o šest procentních bodů oproti loňskému průzkumu.

Tagy: útok na Sýrii

Zdroje: ČTK