Většina českých úředníků se setkala se zmanipulovanými zakázkami

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Fakt, který zřejmě mašince nikterak nepřekvapí. S manipulací se zakázkami se podle průzkumu společností Otidea a Transparency International setkalo šestaosmdesát procent úředníků. Každý desátý dokonce tvrdí, že snahy o manipulaci se týkají tří čtvrtin veřejných tendrů. Pouze čtrnáct procent oslovených veřejných dodavatelů o manipulacích neví.

Podle průzkumu společností Otidea a Transparency International se s manipulací se zakázkami setkalo 86 % tuzemských úředníků.

Podle průzkumu společností Otidea a Transparency International se s manipulací se zakázkami setkalo 86 % tuzemských úředníků.,zdroj: Profimedia.cz

Pro každého druhého úředníka (55 procent, pozn. red.) je navíc hlavním důvodem zmiňované manipulace snaha vybrat si znovu firmu, se kterou byli dříve spokojeni, což však zadavatelů současná legislativa prakticky neumožňuje. Podle ředitele Transparency International ČR Davida Ondráčky by se měli čeští zákonodárci právě v tomto ohledu inspirovat v evropské směrnice.

"V praxi to vnímám jako zásadní problém, který by vláda měla při přípravě nového zákona rozhodně řešit. Evropské směrnice umožňují špatné zkušenosti s firmou zohlednit," uvedl Ondráčka.

Konec "cenových diktátů"?

Avizovaný problém by tak měla pomoci vyřešit technická novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Tu už dokonce na začátku září schválila vláda a nyní čeká na projednání poslanci. Změna má od ledna příštího roku usnadnit celkové hodnocení nabídek podle více kritérií a nesoustředit se pouze na cenu. Rovněž přináší možnost hodnotit nabídky také podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky.

Ministerstvo pro místní rozvoj rovněž připravuje také zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který vychází právě z nové evropské směrnice.

Zadavatelům veřejných zakázek zmíněný legislativní instrument umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace. Podle zpravodaje Evropského parlamentu Marca Tarabelly by zmíněná kritéria měla ukončit diktát nejnižších cen a postavit opět kvalitu do centra pozornosti.

Tagy: Česko korupce úřady veřejné zakázky ČR novela zákona

Zdroje: ČTK