Většina Čechů má jasno: Zeman nechce Putnu jmenovat z osobních důvodů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman odmítá osobně předat profesorský dekret literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi z osobních důvodů, myslí si většina Čechů. Další téměř čtvrtina lidí vidí za prezidentovým rozhodnutím názory jeho poradců. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, o jehož výsledcích dnes informovala Česká televize (ČT). Putna měl být mezi více než 60 novými profesory, které Zeman v úterý jmenuje v Karolinu, na Zemanovo přání ale Putna převezme profesorský dekret později z rukou ministra školství. 

Putna se chytá za hlavu

Putna se chytá za hlavu,zdroj: Profimedia.cz

Podle osmi procent dotázaných se prezident ohledně Putny rozhodl na doporučení odborníků, stejný podíl míní, že jednal v mezích svých ústavních pravomocí. Zemanův postup, kdy podepsání Putnovy profesury podmínil tím, že mu dekret nebude muset předávat sám a že jmenovací pravomoc přejde v budoucnu z hlavy státu na ministra školství, vyvolal nevoli v akademické obci. Na ceremoniál kvůli tomu odmítl přijet rektor českobudějovické Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. 

Zemanovi vadil literární historik Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž přišel na průvod homosexuálů Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. Putna by měl dekret dostat také v Karolinu, předběžně se prý s ministrem školství Petrem Fialou dohodli na datu 25. června.

Tagy: Kauza Putna

Zdroje: ČTK