Veterinární správa udělila rekordní pokutu za prodej koňského masa

- Aktuality autor: Michal Polák

Státní veterinární správa (SVS) uložila ve věci nedeklarovaného koňského masa nejmenované firmě ze Zlínského kraje dvě pokuty v rekordní výši 2,6 milionu korun. Informoval o tom dnes mluvčí SVS Josef Duben. Podle našich informací jde o společnost Kovář plus, s.r.o z Podolí na Slovácku. Firma údajně prodávala koňské maso dovezené z Irska označované jako hovězí. 

Koňské maso

Koňské maso,zdroj: Profimedia.cz

Uvedená firma podle Dubna v úterý převzala rozhodnutí o pokutě ve výši 2,38 milionu Kč za to, že uvedla na trh téměř 16 tun koňského masa označeného jako hovězí. Již 10.května dostala stejná firma pokutu ve výši 285.000 korun, protože nenahlásila příchod 25 zásilek masa a nepředložila odpovídající informace u dvou zásilek. 

Manažer prodeje a jakosti potravin Jan Váňa potvrdil, že zmíněné pokuty veterinární správa opravdu uložila společnosti Kovář plus. "Celou věc konzultujeme s právníky. Během zítřejšího dopoledne si to sesumírujeme a vydáme tiskové prohlášení," řekl Váňa. Ten již dříve uvedl, že se firma cítí být obětí irského dodavatele a v případě sankce bude po něm požadovat finanční kompenzaci. 

Ikea dostala pokutu v dubnu

Již v polovině dubna dostal od veterinářů půlmilionovou pokutu nábytkářský řetězec IKEA za přítomnost nedeklarované koniny v masových kuličkách, proti rozhodnutí SVS se následně odvolal. Naopak obchodní řetězec Tesco, který dostal od potravinářské inspekce za výskyt nedeklarovaného koňského masa v lasagních pokutu 650.000 Kč, tak neučinil. 

Dotyční účastníci správních řízení mohou podat odvolání, to znamená, že dokud neproběhnou všechny odvolací lhůty, nelze případy považovat za ukončené," uvedl Duben. Vzhledem k závažnosti pochybení lze podle něj považovat pokuty v souvislosti s aférou s koňským masem za odpovídající. Kolem aféry s nedeklarovanou koninou v potravinách probíhají nyní i další správní řízení. 

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, propukla v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Zdraví konzumentů tím ohroženo nebylo. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.

Tagy: Česko konina Státní veterinární správa

Zdroje: ČTK