Veterináři začali kvůli E.coli kontrolovat maso z Německa

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čeští veterinární inspektoři začali v pondělí z preventivních důvodů prověřovat maso dovážené z Německa. Hledají v něm nebezpečnou bakterii Escherichia coli, která se šíří Evropou a zabila již dvaadvacet lidí.

Serveru Hospodářských novin to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Zdroj nákazy není znám, poslední podezření, že jím mohou být luštěninové klíčky, se nepotvrdilo. 

"V souvislosti s nebezpečnou E. Coli rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena o tom, že prověříme i živočišné produkty směřující k nám z Německa. Budou se prověřovat zásilky hovězího masa a vepřového masa," řekl Duben. 

S kontrolami masa začali veterinární inspektoři v pondělí a budou pokračovat celý týden. Celkem bude ke zkoumání odebráno asi třicet vzorků. Podle serveru každá krajská veterinární správa a Městská veterinární správa v Praze má odebrat zhruba dva vzorky. 

Preventivní kontroly. Konkrétní podezření chybí

Veterinární kontroloři se rozhodli přistoupit ke kontrolám z preventivních důvodů. "Zatím nebylo řečeno na sto procent, z čeho ta nákaza pochází. Zatím je potenciální riziko, že to může být z masa. Zároveň se opět přesvědčíme o tom, že i naše produkce potravin živočišného původu je v pořádku," uvedl Duben. 

Podle HN tak kontrola reaguje na slova ministra zemědělství Ivana Fuksy, který právě maso označil za možný zdroj nákazy. 

Infekce zasáhla dvanáct zemí

Německo v neděli oznámilo, že pravděpodobným zdrojem infekce mohou být luštěninové klíčky, které dodávala na trh firma z obce Bienenbüttel v Dolním Sasku. První výsledky testů však výskyt bakterie nepotvrdily. 

Po zdroji nákazy, která si vedle 21 obětí v Německu vyžádala jednoho mrtvého ve Švédsku, se dosud marně pátrá. Nejprve padlo podezření na okurky ze Španělska, posléze na restauraci v Lübecku a oslavy výročí hamburského přístavu. 

Infekce zasáhla dvanáct zemí včetně České republiky, kde se nákaza prokázala pouze u americké turistky, která před cestou do Česka pobývala právě na severu Německa. Američanka byla hospitalizovaná ve FN Na Bulovce. Po několika dnech byla propuštěna do domácího ošetřování.

Tagy: Německo maso bakterie kontroly

Zdroje: ČTK