Vesmírný rekordman se bude moci vrátit na oběžnou dráhu

- Aktuality autor: roj

Ruský kosmonaut Gennadij Padalka možná dostane šanci překonat vysněnou hranici 1000 dnů ve vesmíru. Osmapadesátiletý Padalka, který se vrátil 12. září z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), k tomu dostal díky úspěšně probíhající rehabilitaci povolení od lékařů. Vesmírný rekordman se dosud vydal mimo Zemi pětkrát a na oběžné dráze strávil celkem 878 dní

Ruský rekordman v pobytu ve vesmíru Gennadij Padalka

Ruský rekordman v pobytu ve vesmíru Gennadij Padalka,zdroj: Profimedia.cz

Kdy a zda vůbec se Padalka na oběžnou dráhu kolem Země vydá znovu, se ovšem zatím ještě neví. Dosud má za sebou pět letů, k prvnímu startoval už v roce 1998. Při posledním, pátém, který trval pět a půl měsíce, překonal 29. června předchozí rekord svého krajana Sergeje Krikaljova, který v kosmu byl celkem 803 dnů.

"Rehabilitace probíhá úspěšně. Za půldruhého týdne mi odborní lékaři a instruktoři sportovní katedry Střediska pro přípravu kosmonautů pomohli vrátit se do výborné formy," řekl podle agentury TASS Padalka.

Rekord v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru drží další ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Ten v letech 1994 a 1995 strávil na oběžné dráze 437 dnů.

Tagy: Rusko zahraničí Mezinárodní vesmírná stanice ISS Vesmír

Zdroje: ČTK