Vesmírná loď Sojuz se třemi astronauty bezpečně zakotvila u ISS

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kosmická loď Sojuz TMA-09M s tříčlennou posádkou dnes po necelých šesti hodinách od startu z kosmodromu Bajkonur zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). 

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS),zdroj: ThinkStock

Na palubě Sojuzu k ISS dorazili Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a italský kosmonaut Luca Parmitano. Na orbitálním komplexu doplní stávající posádku, Rusy Pavla Vinogradova a Alexandra Misurkina a amerického astronauta Chrise Cassidyho. Ti se mají z ISS vrátit v srpnu. 

Loď na ISS, která se nachází ve výšce kolem 410 kilometrů, přistála už po šesti hodinách letu. Šlo teprve o druhý takový "expresní let". Dříve pouť na kosmickou stanici trvala téměř dva dny. 

Novou trojici na oběžné dráze čeká řada vědeckých experimentů. Jejich návrat na Zemi je naplánován na listopad. Pro Itala Parmitana, kterého vyslala Evropská vesmírná agentura (ESA), jde o první pobyt ve vesmíru. 

Ruské Sojuzy jsou po předloňském ukončení programu amerických raketoplánů jediným prostředkem pro vynášení lidských posádek na oběžnou dráhu kolem Země. Americká firma SpaceX však vyvíjí vesmírné plavidlo, které by časem mohlo ruské stroje nahradit.

Tagy: NASA vesmírná loď Sojuz Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Zdroje: ČTK